Drzewa leczą

Wyjeżdżam na urlop do leśniczówki. W pobliskim lesie rosną sosny, świerki, jodły oraz dęby i brzozy. Przypomnijcie, jakie one mają właściwości zdrowotne. Z pozdrowieniami Jolanta B. z Krakowa

SOSNY – uspokajają i wzmacniają system nerwowy, rozpraszają smutek, przepędzają chandrę. Łagodzą dolegliwości związane z drogami oddechowymi – pomagają oczyszczać oskrzela, wzmacniają płuca, działają przeciwastmatycznie. Obniżają też ciśnienie krwi, łagodzą katar, bóle mięśniowe, wzmacniają struny głosowe, poprawiają odporność i mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze.

ŚWIERKI – działają podobnie jak sosny, ale dodają też energii, poprawiają pracę układu krążenia i serca. Łagodzą bóle stawów, udrożniają drogi oddechowe.

JODŁY – mają właściwości podobne do sosny. Uwalniają poza tym od bólu
głowy i kołatania serca, wzmacniają je i poprawiają jego pracę. Działają na organizm odmładzająco. Kilkugodzinny pobyt wśród nich przyspiesza także gojenie się ran i poprawia trawienie.

DĘBY – wzmacniają organizm i dodają energii. Dobroczynnie działają na kości, więzadła, ścięgna i tkanki. Poprawiają stan skóry. Pomagają przy schorzeniach macicy, hemoroidach. Wspomagają leczenie anemii.

BRZOZY – od wieków są uznawane za uzdrowicielki. Przebywanie w ich otoczeniu przynosi harmonię i spokój. Postawienie kilku gałązek w wazonie wypędza z domu niezgodę.
Spacery w brzozowych zagajnikach polecano jako skuteczny lek na melancholię, histerię, apatię i depresję. Uważano, że drzewa te wpływają pozytywnie na ludzki organizm. Średniowieczna mniszka, św. Hildegarda z Bingen, zielarka i uzdrowicielka, nazwała brzozy „drzewami szczęścia”.
Współcześni sylwoterapeuci leczą nimi nadwagę, choroby przemiany materii, skóry, pęcherza, nerek, depresję oraz schorzenia systemu nerwowego, a zielarze polecają w tym celu sok z brzozy oraz herbatki i okłady z liści. Warto korzystać z energii tych drzew i przebywać jak najczęściej blisko nich (przytulać się do nich, dotykać, by czerpać pozytywną energię).
* * *
Jak potwierdzają badania, warto przebywać wśród drzew przynajmniej kilka godzin dziennie przez parę dni, wtedy rzeczywiście można doświadczyć ich zdrowotnego oddziaływania na organizm.     
M.K.

Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.