Pomóżmy bocianowi

Pomóżmy bocianowi

Kłopoty z zajściem w ciążę ma już co piąta polska para. Żyjemy w stresie, nieodpowiednio się odżywiamy, decyzję o potomstwie odkładamy na później – to tylko kilka przyczyn problemów z płodnością.

Bezpłodność a niepłodność

Dla wielu osób powyższe dwa słowa są tożsame i używają ich wymiennie. Tymczasem różnica jest ogromna – osoba bezpłodna nie może mieć dziecka, bo na bezpłodność nie ma lekarstwa (w pewnych przypadkach w grę może wchodzić metoda in vitro). Problem dotyczy obu płci: kobieta może na przykład nie mieć macicy, mężczyzna – w wyniku wypadku czy operacji – może stracić jądra lub mieć uszkodzone nasieniowody (najczęściej błąd podczas jakiegoś zabiegu) lub powikłania po chorobie zakaźnej, chociażby śwince. Bezpłodność dotyczy 3–5% społeczeństwa.

Niepłodność natomiast to stan, który można zmienić: mówimy o niej, jeśli para przynajmniej przez rok stara się bezskutecznie o potomka, nie używając rzecz jasna w tym czasie środków antykoncepcyjnych. W tej chwili problem niepłodności dotyczy niemal 20% Polaków!

Kiedy zacząć się martwić?
Badania prowadzone przez ginekologów mówią, że tylko 50% par uprawiających regularnie seks bez zabezpieczeń zachodzi w ciążę po upływie roku od rozpoczęcia współżycia. Po kolejnym roku liczba ta zwiększa się o 30%, ale powinniśmy zgłosić się na badania już po upływie 12 miesięcy, zwłaszcza jeśli kobieta ma więcej niż 35 lat (możliwość zajścia w ciążę jest wtedy sześciokrotnie mniejsza niż u kobiet przed trzydziestką, wielu lekarzy radzi, by reagować wówczas już po 7–8 miesiącach nieudanych prób). Dotyczy to zarówno niepłodności pierwotnej (niemożność zajścia w pierwszą ciążę), jak i wtórnej (problemy z zajściem w kolejną ciążę). Wyleczalność niepłodności, która dotyczy obu płci (statystycznie w 30% problem dotyczy mężczyzn, w 30% kobiet, w 20% obu partnerów i w 20% przyczyny są nieznane – to tak zwana niepłodność idiopatyczna), jest dosyć wysoka i przekracza 75%.

Przyczyny niepłodności
Niepłodność traktuje się jako chorobę cywilizacyjną – w krajach rozwijających się dotknięta jest nią co dwudziesta para, zaś w Europie czy w USA co piąta. Jak zmienia się dzietność tam, gdzie znacznie poprawił się poziom życia, widać chyba najlepiej na przykładzie Brazylii – jeszcze nie tak dawno wskaźnik dzietności wynosił tam około 8, w tej chwili niespełna 2, a więc dobija do średniej europejskiej…

Przyczyn tego jest wiele: przede wszystkim chodzi o niezdrową żywność, a także życie w wiecznym pośpiechu i w stresie. Na kolejnych pozycjach można wymienić brak aktywności fizycznej oraz coraz popularniejsze odkładanie decyzji o posiadaniu potomka. Powodem może być otyłość, nałogi, a także siedząca praca. Do tego dochodzą jeszcze skutki stosowania różnych leków i czynniki środowiskowe, czyli ciągłe narażanie się na działanie środków chemicznych czy metali ciężkich.

Osobną grupą są zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników (nadmiar hormonów męskich i brak miesiączki), torbiele, endometrioza (charakteryzuje się obecnością endometrium poza macicą), zaburzenia jajeczkowania, różne zakażenia przenoszone drogą płciową oraz obecność przeciwciał przeciwplemnikowych (bardzo częsta przyczyna niepłodności męskiej).

Wpływ psychiki
Na niepłodność niebagatelny wpływ ma również nasze podejście do samego faktu posiadania dziecka. Mowa o dwóch skrajnych postawach: w pierwszej jedna ze stron nie chce mieć dziecka i daje tego mniej lub bardziej jawne sygnały, w efekcie para odkłada decyzję o zostaniu rodzicami lub wręcz zniechęca się do ewentualnej ciąży. W drugiej para chce mieć ...

Autor: Jan Matul
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.