Witania ospała  (Ashwaganda)

Witania ospała (Ashwaganda)

Witania ospała (Withania somnifera) jest jedną z ważniejszych roślin Ayurvedy – systemu hinduskiej medycyny tradycyjnej. W krajach azjatyckich uprawiana była niemal od zawsze, w Europie coraz bardziej docenia się ją we współczesnej fitoterapii.

Bywa porównywana do chińskiego żeń-szenia i ma wiele podobnych właściwości. To jeden z najlepszych środków adaptogennych i przeciwdepresyjnych, ale lista dobroczynnych działań tej rośliny jest znacznie dłuższa.

Właściwości lecznicze
Ashwaganda lub indyjski żeń-szeń, bo tak bywa potocznie nazywana witania, znajduje szerokie zastosowanie w tradycyjnej medycynie wschodniej – w Indiach, Izraelu, Iranie, Pakistanie, na Sri Lance, w Bangladeszu i Afganistanie.
Wiele przepisów na jej wykorzystanie znajdziemy w pismach starożytnego systemu medycyny indyjskiej – Ayurvedzie. Medycy ajurwedyjscy stosowali witanię w leczeniu reumatyzmu, osłabienia pamięci, ogólnego wyczerpania, problemów z libido, starczych zmian skórnych i kaszlu.

Surowcem zielarskim są przede wszystkim korzenie, rzadziej liście i owoce. Dostępny jest także olej, który powstaje ...

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.