Równowaga w zmianie

Zmieniające się cyklicznie pory dnia i roku wpływają na nasze nastroje i zachowania. Wieczorem stajemy się powolni i senni, a rano budzimy się rześcy, radośni i energiczni. Jesienią skłaniamy się do dłuższego odpoczynku, a wiosną budzimy się z zimowego snu z energią do nowych działań.

Na zachowania człowieka i jego nastroje mają wpływ cykliczne zmiany w przyrodzie i nie są to jedynie różnice temperatur. W czasie zmieniających się pór dnia i roku ma miejsce powtarzający się cyklicznie ruch z CENTRUM i do CENTRUM, tak jak wdech i wydech. Ziemia zajmuje miejsce centralne w stosunku do nieba, stanowi CENTRUM, z którego wychodzi ruch wiosną i jesienią wraca.

W ruchu tym rozróżniamy pięć faz, Pięć Przemian to pięć aspektów jednego życia: aspekt WODY, DRZEWA, OGNIA, ZIEMI i METALU. Rok składa się z pięciu pór, w tym z późnego lata. Zima ma cechy Wody, wiosna cechy Drzewa, lato cechy Ognia, późne lato cechy Ziemi, a jesień – cechy Metalu. W organizmie człowieka znajdziemy pięć głównych organów wewnętrznych, również w tym przypadku każdy z nich ma cechy jednej z Przemian –  nerki mają cechy Wody, wątroba – Drzewa, serce &ndash...

Autor: Anna Czelej
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.