Konopie siewne

Konopie mają bardzo złe notowania. Stereotypowe myślenie, że jest to „straszny” narkotyk pozbawiło nas wszystkich dobrodziejstw, które dostarcza nam ta roślina.

Trzeba więc tu wyjaśnić, że gatunek konopi siewnych, które od stuleci siano i zbierano w Polsce, nie zawiera praktycznie narkotycznego związku chemicznego – kannobinoidu THC. Ledwie 0,2%, czyli tyle, ile alkoholu ma w sobie piwo bezalkoholowe. Tym się człowiek nie znarkotyzuje. Choćby ryzykując rozwolnienie, wypił i 5 litrów oleju konopnego, nie popadnie w euforyczny stan narkotyczny.Olej i nasiona konopi siewnych zawierają natomiast niesamowite dobrodziejstwa dla naszego organizmu. Białko w nich zawarte jest doskonale przyswajalne przez ludzki organizm. To najbardziej kompletne białko naturalne. Nasiona wielkości kaszy perłowej smakują niczym orzeszki. Można je jeść w postaci naturalnej, posypać nimi chleb, wrzucić do sałatki.

Nasiona i wytłoki
Po wyciśnięciu z nich oleju wytłoki stanowią rewelacyjną wysokobiałkową paszę dla domowego ptactwa.

Olej konopny jest bezsprzecznie królem olejów. Numerem jeden, zawierającym WSZYSTKIE potrzebne organizmowi niezbędne kwasy tłuszczowe (omega – 3, 6, 9) w proporcjach, które są idealnie przyswajane przez organizm człowieka. Przy spożywaniu kwasów tłuszczowych istotna jest proporcja, w jakiej występują. W oleju konopnym ten stosunek jest idealny i wynosi 1:3. Dla porównania – w oleju słonecznikowym, którego żywieniowi fachowcy nie polecają do smażenia – ten stosunek wynosi 1:300. Olej z konopi jest doskonały, lepszy od lnianego (nietrwałego) i rzepakowego, które zajmują kolejne miejsca w rankingu.

Ponadto olej konopny zawiera witaminę E, K oraz witaminy z grupy B. Konopie w każdej postaci: oleju, nasion, herbatki mają wyjątkowo cenne właściwości odżywcze. Związki obecne w nich wpływają dobroczynnie na układ...

Autor: DL
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.