Karbieniec pospolity

Karbieniec pospolity

Karbieniec pospolity to mało znana roślina, która wykazuje korzystne działanie na organizm człowieka. Zalecana jest w nadczynności tarczycy, bólach piersi i nie tylko...

Karbieniec pospolity (Lycopus europaeus) to wieloletnia bylina z rodziny jasnotowatych, osiągająca od 20 do 100 cm wysokości, posiadająca rozłogi i pełzające kłącze. Łodygę ma rozgałęzioną, czworokątną i owłosioną, liście naprzemianległe, podłużnie jajowate lub lancetowate o piłkowanych brzegach. Dolne liście mają krótkie ogonki, górne zaś przyległe są do łodygi. W kątach górnych liści roślina wytwarza prawie kuliste kwiatostany o białych, czerwono kropkowanych kwiatach. Kwitnie od lipca do września. Owoc stanowi poczwórna rozłupnia. Występuje prawie w całej Europie. W Polsce porasta nabrzeża, bagniste łąki i wilgotne skraje lasów. Karbieniec pospolity to roślina zapylana przez muchy.

Surowiec zielarski
Surowcem zielarskim jest świeże i suszone ziele (Herba Lycopi), które jest naturalnym źródłem związków: tanin, kwasu lithospermic, lycopiny, glikozydów flawonoidowych, kwasu kofeinowego, kwasu chlorogenowego, kwasu ellagicznego i rozmarynowego, pochodnych luteoliny i apigeniny, diterpen, trójterpen (kwas ursolowy), garbników, olejków eterycznych, magnezu i żywicy. Właściwości lecznicze roślina zawdzięcza przede wszystkim obecności kwasu litospermowego i innych kwasów organicznych.
W ziołolecznictwie wykorzystywane są naziemne części rośliny – liście, łodygi, kwiaty zbierane od lipca do września i suszone w warunkach naturalnych. Karbieniec nie powinien zmienić koloru, gdyż jeśli zrobi się czarny – straci właściwości lecznicze.


Właściwości i zastosowanie
Wewnętrzne

Wzmacnia układ nerwowy i serce
Ziele karbieńca wzmacnia serce i łagodzi zaburzenia jego pracy, zwłaszcza na tle nerwowym.

Zalecane jest przy zaburzeniach układu krążenia, w krwawieniach z nosa. Jest środkiem uspokajającym, ściągającym i łagodnie narkotycznym zalecanym w nerwicach. Ponadto karbieniec łagodzi kaszel na tle nerwowym. Roślina jest stosowana jako środek hipoglikemiczny oraz naturalny lek na bezsenność.

Przyjaciel kobiet
Karbieniec zalecany jest w leczeniu otyłości, gdyż reguluje przemianę materii i pomaga usunąć zatrzymaną w organizmie wodę. Ziele popularne w dziedzinie ginekologii stosowane jest w zabu...

Autor: Izabela Adamczyk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.