Uwaga smog

Uwaga smog

Im więcej drzew i właściwie dobranych gatunków, tym skuteczniejsze oczyszczanie powietrza i lepsze warunki życia w mieście.

anicznych to pojedyncze gatunki, takie jak platan, miłorząb czy tamaryszek. Stwierdzono m.in., że piękne pnącze – winobluszcz trójklapowy, zatrzymuje w liściach ołów i kadm.

Co warto mieć za oknem
We własnym interesie musimy zatem otaczać się zielenią. Pasma drzew i krzewów są jak rzędy wojowników chroniących nas przed smogiem. Nie wszystkie jednak gatunki roślin są tu jednakowo skuteczne. Nie wszystkie także są w stanie wytrzymać trudne warunki miejskie. Te mniej odporne chorują, wyglądają marnie i szybko giną.

Duże drzewa skarbem miast
Drzewa dysponujące ogromną liczbą liści i silnie rosnącymi pnączami to najlepsze agregaty czyszczące powietrze. Duże drzewo pochłania rocznie ok. 150 kg CO2 i dostarcza tlen potrzebny dla czteroosobowej rodziny. Co jeszcze? Latem obniża temperaturę w mieście, zimą hamuje szybkość wiatru, w efekcie redukując wydatki na klimatyzację i ogrzewanie. Więcej drzew to mniej chorób, niższy poziom stresu, więcej energii do działania. Jeden potężny okaz dysponuje masą liści, którą zastąpić może kilkaset (!) świeżo posadzonych drzewek.

Zatem, bez potrzeby nie dotykajmy drzew pilarką. Sadźmy na ogrodzeniach gatunki silnie rosnących pnączy, takie jak dławisz, kokornak, winorośl pachnąca, rdestówka Auberta czy chociażby dobrze znany wszystkim winobluszcz pięciolistkowy (tzw. dzikie wino).

Nie poddawajmy się. Zanim nastanie era energii odnawialnej i elektrycznych samochodów, zaprośmy do swoich podmiejskich ogrodów i na położone w pobliżu tras komunikacyjnych działki zielonych wojowników, piękne drzewa.    n

 

Autor: Maria Grabowska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.