Lecznicze właściwości grzybów

Lecznicze właściwości grzybów

Grzyby poza walorami kulinarnymi mają cenne właściwości odżywcze i lecznicze. W medycynie ludowej stosowano je na rozmaite dolegliwości. Współczesna nauka potwierdziła ich lecznicze działanie.

Mykoterapia narodziła się podczas pierwszego międzynarodowego kongresu poświęconego właściwościom leczniczym grzybów, jaki odbył się w 1974 roku w Tokio. Wówczas to naukowcy z Międzynarodowego Towarzystwa Mykologicznego skonfrontowali pierwsze wyniki eksperymentów prowadzonych nad grzybami w Japonii i w Europie. Okazało się wówczas, że badania dalekowschodnie traktują grzyby całościowo, natomiast europejskie koncentrowały się wokół wyodrębniania z nich pojedynczych składników, czego przykładem jest penicylina wyizolowana z grzyba przez Aleksandra Fleminga. Od tego czasu badania nad farmakologicznymi właściwościami grzybów wraz z rozwojem nauki zaczęły przynosić coraz ciekawsze wyniki. Szczególnie w zakresie ich oddziaływania antybiotycznego i przeciwnowotworowego.

Składniki mineralne
i pierwiastki śladowe

Grzyby tworzą wyjątkowe królestwo w przyrodzie. Posiadają heterotroficzną przemianę materii. Jak gąbka magazynują wodę, składniki mineralne i pierwiastki śladowe. Występujące w nich związki mineralne to głównie potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor. Śladowe ilości manganu, miedzi czy kobaltu są równie cenne dla naszego organizmu.
Grzyby zawierają także cynk, który stymuluje układ odpornościowy. Nie można też zapominać o ważnym składniku grzybów – czyli mikochitynie. Wprawdzie jest nieprzyswajalna przez organizm człowieka, ale bardzo pozytywnie oddziałuje na proces trawienia i pracę jelit.

Witaminy
i błonnik pokarmowy

Grzyby dostarczają naszemu organizmowi wielu witamin. Na przykład w pieczarkach jest spora ilość ryboflawiny z grupy B2, niacyny, witamin C i K oraz B1. Mają wartościowe biologicznie białko (od 4% do 5%) i niską zawartość cukrów (od 1% do 1,5%).

Są też bogate w substancje balastowe, czyli w błonnik pokarmowy. Posiadają liczne esencjonalne pierwiastki śladowe, których nasz organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Nie wolno zapominać także o wszystkich zawartych w nich stężonych am...

Autor: Oprac. Anna Głogowska, Ilona Słojewska
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.