Skuteczne odchudzanie (cz. I)

Skuteczne odchudzanie (cz. I)

Powoli zbliża się wiosna i wiele osób zaczyna myśleć o skutecznym pozbyciu się tłuszczu z różnych miejsc swojego ciała.

Niektórzy mają już za sobą niedotrzymane, noworoczne postanowienie dotyczące zmiany diety lub regularnego ćwiczenia. Na własnym przykładzie doświadczyli znanej prawdy, że prawdziwe i skuteczne odchudzanie zaczyna się i kończy w głowie, a dokładniej rzecz ujmując, w podświadomości, czyli naszych automatycznych reakcjach, zachowaniach i nawykach. Bardzo trudno jest pokonać je siłą woli, świadomym wysiłkiem i postanowieniem, które działa tylko przez kilka dni lub tygodni, podczas gdy skuteczne i trwałe odchudzanie wymaga wielu miesięcy pracy nad zmianą zachowań, a rezultaty powinny utrzymać się przez wiele lat.

Nietrudno jest schudnąć szybko i efektownie. Wystarczy przejść na drakońską dietę albo głodówkę. Waga schodzi bardzo szybko. Problemem jest jednak to, że równie szybko powraca po zakończeniu diety, a po kilku powtórzeniach, jak wykazały to badania, drastyczne ograniczenie podaży kalorycznej przestaje działać. Na kolejnej głodówce chudniemy o wiele wolniej i zazwyczaj zrzucamy więcej tkanki mięśniowej niż tłuszczu. Prawdziwe, zdrowe i skuteczne odchudzanie polega na trwałych zmianach naszych nawyków żywieniowych i ruchowych. Nie ma to jednak nic wspólnego ze zmianą diety, ograniczaniem pokarmów lub regularnymi, kilkudziesięciominutowymi treningami cardio, czyli bieganiem, pedałowaniem na stacjonarnym rowerze itp. Skuteczne metody trwałego odchudzania polegają na czymś zupełnie innym. Czy to znaczy, że nikt nie skorzysta z tradycyjnego podejścia polegającego na regularnych ćwiczeniach i diecie? Jest niewielka grupa ludzi, którzy są w stanie odnieść sukces, stosując te tradycyjne metody, jednak praktyka pokazuje, że większość z nas potrzebuje bardziej racjonalnego oraz opartego na naukowych badaniach podejścia.

Zmiana nawyków to zmiana funkcjonowania naszej podświadomości, czyli tych obszarów mózgu, które nie są związane z siłą woli i racjonalnym myśleniem. Do podświadomości trzeba podchodzić w specyficzny sposób, który z tzw. zdrowym rozsądkiem nie ma za wiele wspólnego. Do najczęściej wykorzystywanych w nowoczesnej psychologii odchudzania metod należą: hipnoza, autohipnoza i wizualizacja, ćwiczenie uważności (mindfulness), zastosowanie intencji wdrożeniowej (implementacyjnej) oraz strategia mininawyków (kaizen). Są to metody wielokrotnie zbadane w kilkudziesięciu eksperymentach naukowych i bardzo skuteczne. Połączone z najnowszymi odkryciami w dziedzinie dietetyki oraz badaniami nad efektami różnego rodzaju wysiłku fizycznego, pozwalają uzyskać niezwykle skuteczną, nieczasochłonną i jednocześnie łatwą do zastosowania strategię działania.

Po pierwsze, należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju diet, które stosujemy krótko (przez miesiąc lub dwa), a zastąpić je regularnym, codziennym stosowaniem podziału doby na okresy jedzenia i niejedzenia, czyli metody JemNieJem. Polega ona na tym, by przynajmniej przez połowę doby, czyli 12 godzin, nie dostarczać organizmowi żadnego pożywienia (oprócz wody, ewentualnie gorzkiej herbaty, ziół). Jest to powrót do naturalnych mechanizmów równowagi procesów katabolicznych i anabolicznych w organizmie, które w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostały w naszej kulturze całkowicie zaburzone. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie zazwyczaj jedli kolację wieczorem, po ok. 2–3 godzinach kładli się spać, spali przez 8 godzin, wstawali, musieli przygotować sobie posiłek, który jedli po godzinie od pobudki. Dawało to 11–12 godzin ścisłego postu na dobę. Od czasu do czasu doświadczali także parogodzinnego głodu w ciągu dnia i stosowali jeden dzień postu w tygodniu. Ludzki organizm w ciągu milionów lat ewolucji wykształcił naturalne mechanizmy radzenia sobie z krótkotrwałym, parogodzinnym, a w wyjątkowych wypadkach nawet parodniowym głodem.

Wynalazek elektryczności, św...

Autor: Adam Bytof
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.