Lecznicze właściwości bursztynu

Bursztyn to nie tylko energia słońca, ale też integralny składnik farmaceutyczny, który został na przestrzeni wieków, wraz z dotyczącymi go aplikacjami, niesprawiedliwie zapomniany. N.N. Moszkow

W poprzednim numerze „Czwartego Wymiaru” przybliżyłam Państwu interesujący świat bursztynu, jednak ubiegłoroczna, grudniowa podróż
do Rosji i na Litwę, w którą wybrałam się wspólnie z Łukaszem Mazurkiem – fizjoterapeutą i terapeutą dźwiękiem – przyniosła i inne korzyści.

Oprócz malowniczej wyprawy w krainę słonecznego jantaru, zaowocowała wiedzą dotyczącą stosowania bursztynu w połączeniu z różnymi metodami medycyny naturalnej, między innymi z akupresurą, litoterapią i fizjoterapią. To skłania mnie do podzielenia się naszymi doświadczeniami, jakie nieustannie zdobywamy, obserwując efekty wykorzystywania bursztynu w celu poprawy stanu naszego zdrowia, o profilaktyce nawet nie wspomnę.

W ślad za prof. Moszkowem
A wszystko zaczęło się od doktora medycyny, profesora Międzynarodowej Akademii Studiów Fundamentalnych, Nikołaja Nikołajewicza Moszkowa. A dokładniej od jego publikacji zatytułowanej Uzdrawiające ciepło bursztynu. Kiedy zajrzałam do rosyjskiego wydania, które w końcu udało mi się nabyć w kaliningradzkim muzeum, gdzie dzieje bursztynu przedstawione są w interesujący sposób, nie wiedziałam, przy czym najpierw się zatrzymać. Niby miałam spore pojęcie o tym niezwykłym darze natury, jego leczniczych właściwościach i wykorzystaniu w celu poprawy stanu naszego organizmu, a tu okazywało się – strona po stronie – jak wiele jeszcze mogę się nauczyć. Wiedza zebrana w jednym miejscu przez prof. Moszkowa zdumiała i zachwyciła mnie.

W pamięci utkwiło mi też zdanie, mówiące o tym, że tysiące turystów przybywają rokrocznie do Obwodu Kaliningradzkiego, wywożąc stamtąd mnóstwo pamiątek wykonanych z jantaru. Niestety, zdaniem prof. Moszkowa, nieświadomi są oni ani współcześnie odkrytych właściwości leczniczych bursztynu, ani też tych znanych już naszym przodkom.

Profesor Moszkow wyraźnie nad tym ubolewa. Przytacza fakt, z którego wynika, że Światowa Organizacja Zdrowia oceniając poziom medycyny XX i XXI wieku, odniosła się do większej efektywności medycyny akademickiej w leczeniu stanów nagłych, jednak w przypadku schorzeń przewlekłych  uznała, że owa medycyna niewiele ma nam do zaoferowania. Dlatego, co podkreśla, ogromnie żałuje, że doświadczenia i wiedza naszych przodków w dużej mierze zostały utracone lub zapomniane.

W publikacji doktor odkrywa przed nami tajemnice bursztynu i pokazuje proste, efektywne metody leczenia, możliwe do zastosowania również przez każdego z nas w domowym zaciszu.
On sam, nieustannie udowadniając, jak dobroczynne jest działanie bursztynu, opatentował między innymi technikę otrzymywania bursztynowych mikrocząsteczek poprzez zderzanie ze sobą małych kawałeczków jantaru pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu czynna powierzchnia chemiczna otrzymanych mikrocząstek jest zdecydowanie większa.

Zasłużył się także w usprawnianiu technologii otrzymywania kwasu bursztynowego. W  Kownie, gdzie skrzętnie wykorzystuje się wiedzę prof. Moszkowa, panuje przekonanie, że lepszej jakości kwasu bursztynowego niż wytwarzanego z użyciem jego wskazówek, nie znajdzie się nigdzie indziej. Współczesny sprzęt pozwala też obserwować potencjał energetyczny bursztynu i planować jego aplikowanie w przypadku różnych schorzeń.

Zdaniem prof. Moszkowa zainteresowanie bursztynem w ostatnich latach ogromnie wzrosło. Przeżywa on jakby drugie narodziny. Zwłaszcza że jego dostępność, a także efektywność terapii z jego użyciem oraz brak skutków ubocznych i alergicznych sprawiają, iż wykorzystanie znanych metod leczniczych z jego udziałem uznano za panaceum na wiele dolegliwości.
Warto zatem to i owo o proponowanym przez prof. Moszkowa wykorzystaniu bursztynu wiedzieć.

G

Autor: Tekst i zdjęcia Teresa Szczepanek
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.