Grzyby leczą

Właściwości lecznicze grzybów znane są od dawna w medycynie ludowej. Dzisiaj naukowcy odkrywają w nich działanie antynowotworowe. I to z pozytywnym skutkiem.             Mykoterapia narodziła się podczas pierwszego międzynarodowego

Właściwości lecznicze grzybów znane są od dawna w medycynie ludowej. Dzisiaj naukowcy odkrywają w nich działanie antynowotworowe. I to z pozytywnym skutkiem.

            Mykoterapia narodziła się podczas pierwszego międzynarodowego kongresu poświęconego właściwościom leczniczym grzybów, jaki odbył się w roku 1974 w Tokio. Wówczas to naukowcy z Międzynarodowego Towarzystwa Mykologicznego skonfrontowali pierwsze wyniki z eksperymentów prowadzonych nad grzybami w Japonii i w Europie. Okazało się wówczas, że badania dalekowschodnie traktują grzyby całościowo, natomiast europejskie koncentrowały się wokół wyodrębniania z nich pojedynczych składników, czego przykładem jest penicylina wyizolowana z grzyba przez Aleksandra Fleminga. Od tego czasu badania nad farmakologicznymi właściwościami grzybów wraz z rozwojem nauki zaczęły przynosić coraz ciekawsze wyniki. Szczególnie w zakresie ich cech antybiotycznych i przeciwnowotworowych.

Składniki mineralne i pierwiastki śladowe

Grzyby tworzą wyjątkowe królestwo w przyrodzie. Posiadają heterotroficzną przemianę materii. Jak gąbka magazynują wodę, składniki mineralne i pierwiastki śladowe. Posiadane przez nie związki mineralne to głównie potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor. Śladowe ilości manganu, miedzi czy kobaltu są równie bardzo cenne dla naszego organizmu. Grzyby zawierają również cynk, o czym nie każdy wie. Cynk jest bardzo potrzebny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stymuluje układ odpornościowy, wzmacnia paznokcie, skórę oraz włosy. Wspomaga gojenie się ran. Chroni siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami. Dzięki niemu widzimy w ciemnościach. Jego niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty. Cynk ma również swój udział w procesie wzrostu. Z kolei wapń potrzebny jest w procesie budowania kości, stymuluje pracę serca, układu nerwowego, mięśni. Fosfor „współpracuje” z wapniem w budowie szkieletu i zębów. Potas zwiększa wydalanie wody z organizmu, gwarantuje zdrowe i mocne kości. Uczestniczy w pracy mięśni i wzmacnia system nerwowy. Wystarczająca ilość sodu gwarantuje racjonalną gospodarkę wodną w organizmie. Nie można zapominać o ważnym składniku grzybów – czyli mikochitynie. Wprawdzie jest nieprzyswajalna przez organizm człowieka, ale bardzo pozytywnie oddziałuje na proces trawienia i pracę jelit.

Witaminy i błonnik pokarmowy

Grzyby dostarczają naszemu organizmowi wielu witam. W pieczarkach jest spora ilość ryboflawiny z grupy B2, niacyny, kwasu ego, witaminy C i K i witaminy B 1. Można powiedzieć, że grzyby to witaminowe bomby. Posiadają wartościowe biologicznie białko (od 4 do 5 %) i niską zawartość cukrów (od 1 do 1,5 %).

Są też bogate w substancje balastowe, czyli w błonnik pokarmowy. Posiadają liczne esencjonalne pierwiastki śladowe, których nasz organizm potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Nie wolno zapominać także o wszystkich zawartych w nich stężonych aminokwasach. Poza tym grzyby mają bardzo niską wartość kaloryczną i dlatego skutecznie pomagają obniżyć wagę ciała. Czyli – są prawdziwym sojusznikiem w walce z nadwagą.

Autor: Ilona Słojewska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.