Grzyby leczą

Właściwości lecznicze grzybów znane są od dawna w medycynie ludowej. Dzisiaj naukowcy odkrywają w nich działanie antynowotworowe. I to z pozytywnym skutkiem.             Mykoterapia narodziła się podczas pierwszego międzynarodowego

kających organizm cukrzyków. Zaobserwowano też po ich spożyciu spadek ciśnienia krwi. Nie jest to jednak naukowo potwierdzone.

Gąska topolowa (Tricholoma populinum)

Grzyb jadalny. Stymuluje system odpornościowy i spowalnia poziom jego reakcji, co może okazać się pomocne podczas walki organizmu z przyjęciem narządu po transplantacji. Wyciągi z gąski topolowej zmniejszają krzepliwość krwi, łagodzą bóle i poprawiają samopoczucie. W jej kapeluszu odkryto składniki przeciwalergiczne, zmniejszające katar sienny i łzawienie oczu.

Mleczaj rydz (Lactarius deliciosus)

Grzyb jadalny. Odkryta w nim niedawno laktariowialina ma właściwości antybiotyczne, niszczące drobnoustroje, w tym i zarazki gruźlicy.

Płomiennica zimowa (Flammulina velutipes var. velutipes)

Grzyb jadalny. Nazywana jest też zimówką aksamitnotrzonową. Zalecana dla osób cierpiących na bezsenność i zestresowanych. W medycynie ludowej od dawna wyciągi z płomienicy stosowano jako lek na wszelkie stany zapalne organizmu. Znana jest również ze swych właściwości antybiotycznych.

 

 

Opieńka ciemna (Armillaria ostoyae)

Grzyb jadalny. Ekstrakty z tego grzyba mają właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze. W ich składzie znajdują się substancje wzmacniające ukrwienie mózgu, serca i kończyn. Azjaci stosowali opieńki w leczeniu wielu dolegliwości, w tym płuc, żołądka i wątroby. Opieńki polepszają wzrok, stąd wykorzystuje się je w leczeniu chorób oczu.

Pieczarka polna (Agaricus campestris)

Grzyb jadalny. W medycynie ludowej sporządzano z niej wyciągi i stosowano do walki z tyfusem i gruźlicą. Przemywano też nimi trudno gojące się rany.

 

Ilona Słojewska

 

 

 

 

 

Autor: Ilona Słojewska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.