Dary późnej jesieni

Późna jesień to bardzo trudny okres w roku. Słońce słabiej świeci, z drzew opadają liście, z ogrodów znikają świeże warzywa i owoce, a nas coraz częściej ogarnia przygnębienie i nękają rozmaite dolegliwości.   Zdawałoby się, że sezon na przetwory już dawno zakończony

Późna jesień to bardzo trudny okres w roku. Słońce słabiej świeci, z drzew opadają liście, z ogrodów znikają świeże warzywa i owoce, a nas coraz częściej ogarnia przygnębienie i nękają rozmaite dolegliwości.

 

Zdawałoby się, że sezon na przetwory już dawno zakończony, ale nie zapominajmy o tych bardziej nietypowych owocach, które zdobią jeszcze leśne i polne krzewy. Niektóre z nich z pewnością rosną też w naszych ogrodach. Są doskonałym źródłem witamin i minerałów, a także związków, które pomogą nam uporać się nie tylko z jesiennym przeziębieniem, ale i innymi kłopotami zdrowotnymi.

Owoc berberysu (Fructus berberidis)

Owoce berberysu nadają się do zbiorów już na przełomie września i października, jednak dopiero przemrożone tracą wiele ze swej przeraźliwej kwasoty. Są uciążliwe w drylowaniu, ale świetne na rozmaite przetwory: napoje witaminowe, soki, dżemy, konfitury, kompoty, galaretki, marynaty, wina, wódki i likiery. Jagody berberysu wykazują słabe działanie żółciopędne, moczopędne i bakteriobójcze. Ponieważ są dobrym źródłem witaminy C oraz karotenoidów, podnoszą odporność organizmu i regulują procesy przemiany materii. Jagodami berberysu od wieków leczy się szkorbut, biegunki bakteryjne oraz wywołane zakażeniem pierwotniakami, kamicę nerkową, bolesne miesiączki i skurcze przewodu pokarmowego. Odwary z suszonych owoców stosuje się w przypadku przeziębienia i osła- bienia organizmu. Nie można ich jednak spożywać w nadmiernych ilościach, gdyż zawarty w nich alkaloid – berberyna, odkłada się w organizmie.

Mahonia (Mahonia nutt)

Mahonia (inaczej ościał pospolity) jest bardzo bliską, amerykańską siostrą berberysu. Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej stosowali jej owoce w leczeniu kiły, kamicy żółciowej, skrofulozy (zołzy) i tyfusu. Dziś wiadomo, że zawarte w nich związki goryczowe pobudzają pracę wątroby oraz działają przeciwbiegunkowo, przeciwartretycznie, wzmacniająco i przeciwbólowo. Mahonia znalazła również zastosowanie w leczeniu przewlekłych chorób skóry, takich jak łuszczyca, trądzik, opryszczka czy egzema. Jagody mahonii działają przeciwpasożytniczo, ale i przeczyszczająco, więc zjedzenie ich w nadmiernej ilości często kończy się biegunką i nudnościami.

Owoc rokitnika (Fructus hippophae)

Delikatne, pomarańczowe owoce rokitnika dojrzewają we wrześniu i można je zbierać aż do późnej jesieni. Zimą są prawdziwą skarbnicą witaminy C (do 1200 mg/100 g), której prawie nie tracą w procesie obróbki termicznej ani w trakcie przechowywania. Z owoców rokitnika przygotowuje się soki, przeciery, dżemy, nalewki, likiery i konfitury. Przetwory zaleca się w chorobach gorączkowych o podłożu bakteryjnym i wirusowym, w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i różnych narządów, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, biegunkach, przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i zakrzepowym zapaleniu żył. Rokitnik stosuje się zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w leczeniu rozmaitych dolegliwości skórnych (grzybice, oparzenia, odmrożenia, odleżyny itp.) oraz przy wypadaniu włosów. Uwaga! Jest niewskazany dla cierpiących na stany zapalne woreczka żółciowego oraz schorzenia trzustki.

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.