Lecznicze kłącza i korzenie

Późna jesień to – poza  wczesną wiosną – kolejna pora zbierania i wykopywania kłączy i korzeni leczniczych. Perz właściwy (Elymus repens) Kłącza perzu (Rhizoma agropyri) zbiera się jesienią, najlepiej po bronowaniu zaoranych pól. Perz bywa nazywany także psią trawą, psi

Późna jesień to – poza  wczesną wiosną – kolejna pora zbierania i wykopywania kłączy i korzeni leczniczych.

Perz właściwy (Elymus repens)

Kłącza perzu (Rhizoma agropyri) zbiera się jesienią, najlepiej po bronowaniu zaoranych pól. Perz bywa nazywany także psią trawą, psią paszą lub pyrnikiem. Porasta on nie tylko pola uprawne, ale także zarośla, polany i nieużytki.

Zebrane kłącza oddziela się od zielonych części rośliny, myje, a następnie suszy w temperaturze około 40oC (najlepiej w ogrzewanych piecykach, suszarkach do ziół lub suszarniach). Do celów leczniczych wybiera się tylko te jasne, grube i mięsiste.

Działanie lecznicze

Już w średniowieczu perz, nazywany wtedy manną kalabryjską, podawano dzieciom jako środek przeciwrobaczy, a odwar z kłączy w celu złagodzeniu objawów kamicy nerkowej i „zmniejszenia obstrukcji bez szkody chorego”. Wysuszone kłącza mielono na mąkę. Z dodatkiem kaszy i mleka, z „mąki perzowej” gotowano pożywną potrawę, a z samych kłączy wytwarzano gorzałkę i syrop, którym słodzono napoje. Jeszcze w czasie I wojny światowej z kłączy perzu warzono piwo, a zmielone dodawano do mąki chlebowej.

Również we współczesnym lecznictwie rozłogi perzu mają dość wszechstronne zastosowanie. Zawierają one znaczne ilości kwasów organicznych oraz związków mineralnych bogatych w żelazo, potas i krzem. Substancje te działają na organizm ludzki bakteriobójczo, przeciwgrzybiczo, moczopędnie, żółciopędnie i odtruwająco.

Odwar lub sok ze świeżych kłączy stosuje się w leczeniu schorzeń powstałych w wyniku niewłaściwej przemiany materii (zaparcia, otyłość, trądzik), a także w dolegliwościach wątroby i nerek (obrzęki i kamica nerkowa). Zaleca się je również w nadciśnieniu tętniczym krwi, miażdżycy oraz w początkowych stadiach cukrzycy.

Leczniczy odwar sporządza się z 2 łyżek kłączy zalanych 2 szklankami wrzątku, a następnie gotowanych powoli pod przykryciem około 15 minut. Pije się go po 1/2 lub 2/3 szklanki kilka razy dziennie, godzinę po posiłku. Odwar można stosować nawet w ilości do litra dziennie bez żadnych skutków ubocznych dla organizmu. Taka kuracja powinna trwać około 3–4 tygodni.

Kłącza perzu łagodnie przeczyszczają i regulują pracę przewodu pokarmowego. Działają również przeciwgorączkowo i wykrztuśnie. Obniżają przy tym poziom tłuszczów i cholesterolu we krwi, zapobiegając stłuczeniu wątroby.

Kosmetyka

Znajdująca się w kłączach rozpuszczalna w wodzie krzemionka działa ochronnie na skórę, zwiększając jednocześnie jej elastyczność.

Maseczki kosmetyczne sporządzane ze sproszkowanych kłączy lub okłady nasączone perzowym odwarem wywierają bardzo korzystny wpływ na cerę tłustą, regenerując ją i ujędrniając. Aby wzmocnić działanie perzu, łączy się go w maseczkach z liśćmi orzecha włoskiego, szałwii, pokrzywy, borówki czernicy, korzeni łopianu oraz owocnią fasoli.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta)

Nazywany bywa także kurzyśladem. Porasta łąki, pastwiska, zarośla i widne lasy. Po usunięciu drobnych korzeni kłącza pięciornika (Rhizoma tormantillae) suszy się w suszarni w temperaturze nieprzekraczającej 60oC. Zawierają one duże ilości garbników, a także wolne kwasy organiczne, substancje żywicowe, woski raz liczne związki mineralne.

Działanie lecznicze

Jako leku używano tej rośliny już we wczesnym średniowieczu w przypadkach czerwonki, duru brzusznego, a nawet gruźlicy. Aptekarze przepisywali sproszkowane grube, bulwiaste i czerwone wewnątrz kłącze w nieżytach przewodu pokarmowego.

Również współczesne lecznictwo wykorzystuje zebrane późną jesienią kłącza pięciornika. Odwarami leczy się biegunki bakteryjne wywoływane zatruciami pokarmowymi, st

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.