Właściwości owczego runa

Właściwości owczego runa

Pomaga przy wielu schorzeniach, zabija bakterie, uśmierza ból. Neutralizuje negatywne działanie żył wodnych i fal elektromagnetycznych.   Uzdrawiające właściwości owczego runa popadły w zapomnienie. Na szczęście nie całkowicie. Dzisiaj coraz częściej powraca się do stosowany

Pomaga przy wielu schorzeniach, zabija bakterie, uśmierza ból. Neutralizuje negatywne działanie żył wodnych i fal elektromagnetycznych.

 

Uzdrawiające właściwości owczego runa popadły w zapomnienie. Na szczęście nie całkowicie. Dzisiaj coraz częściej powraca się do stosowanych od wieków, ludowych metod. Owce od zawsze były przyjaznymi człowiekowi zwierzętami, które od tysięcy lat dają mu wełnę, którą można ogrzać ciało, a i przy okazji poprawić samopoczucie. W dawnych czasach to owczarze leczyli złamania i nastawiali kości. Świeżo ściętym runem okładali chore miejsca, by uśmierzyć ból. Wełna owcza w mroźne dni ogrzewa zmarzlaków. Jest prawdziwym skarbem natury, działa odprężająco na nasz organizm, wyrównuje w nim poziom ciepła i pomaga przy licznych schorzeniach.

Neutralizuje szkodliwe związki chemiczne

Z najnowszych badań naukowych wynika, że owcze runo posiada właściwości skutecznie neutralizujące szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu w pomieszczeniach zamkniętych. Jest znakomitym naturalnym biofiltrem. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem środków wchodzących w skład materiałów budowlanych. Z tego względu zainteresowało się nim budownictwo ekologiczne. Wykorzystuje je jako składnik izolacji cieplnej oraz dźwiękowej i dlatego dodawane jest m.in. do tapet. Z kolei wysoka zawartość keratyny, czyli białek nierozpuszczalnych w wodzie wiąże i neutralizuje szkodliwe związki chemiczne, jakim jest np. formaldehyd. Redukuje również intensywny i szkodliwy zapach papierosów. Dywany, kilimy czy narzuty z owczej wełny oraz skóry  wyrównują w pokoju temperaturę, absorbują negatywnie działający elektrosmog. Dlatego warto je mieć w domu, w którym działa również bezprzewodowy Internet. W swoim pierwotnym stanie (czyli tylko po jednym praniu), owcze runo posiada niezwykłe właściwości lecznicze i oczyszczające. Nie wchłania potu, lecz wydala go na zewnątrz. Dzieje się tak ze względu na jego higroskopijne właściwości, czyli zdolności do wchłaniania i wyparowywania wody.

Wełna owcza każdy rodzaj wilgoci błyskawicznie „wyprowadza” na zewnątrz i pozostaje sucha. Wilgoć przyjmuje tylko do jednej trzeciej swojego ciężaru i nie ma obawy, że wchłonie ją całą.

Owcze runo zawiera w sobie cenną lanolinę, nazywaną zwierzęcym woskiem, składającą się z estrów kwasów tłuszczowych i steroli. Jest ona bardzo dobrze jest wchłaniana przez skórę i dlatego wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym do wyrobu kremów i maści, posiada wiele właściwości uzdrawiających.

Skutecznie chroni przed zimnem

Pionierem badań nad właściwościami uzdrawiającymi owczego runa był niemiecki uczony, prof. dr Gustav Jäger (1832-1917). Napisał na temat kilka książek i wiele rozpraw naukowych. Poprzez swoje eksperymenty udowadniał, że wełna owcza jest najlepszym środkiem w terapii cieplnej. Podczas mroźnych zim, ubierał ludzi w kożuchy i przez kilka godzin dziennie woził saniami. Po powrocie, nigdy nie byli wy- ziębieni. Nie mieli kataru i nie chorowali na grypę. A zawdzięczali to właściwościom izolacyjnym wełny. Ta wyjątkowa ciepłochronność wynika z jej porowatej budowy, puszystości i sprężystości. Dzięki tym cechom w wełnie utrzymuje się powietrze, które jest najlepszym izolatorem. Poza tym, dzięki niemu wełna „oddycha”, a tym samym wiąże nagromadzone w niej substancje kwaśne i alkaliczne, po czym je neutralizuje.

Na słońcu się „odnawia”, a nocą regeneruje

Strzyżenie owiec odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Do celów leczniczych najlepsze jest owcze runo pochodzące z jesiennego strzyżenia. Włókna są wtedy długie i zawierają więcej słonecznej energii niż runo ścięte wiosną. Najlepiej zamawiać je bezpośrednio u hodowcy, ponieważ wtedy

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.