Iglaste i liściaste

Iglaste i liściaste

Wczesną wiosną pozyskuje się surowiec zielarski z drzew iglastych i liściastych, m.in. korę, pędy i pąki, a potem – w kwietniu i w maju – równie cenne liście i młode gałązki. Z drzew iglastych – sosny, jodły, świerka ścina się delikatnie jasnozielone pędy, zwane potocznie o

Wczesną wiosną pozyskuje się surowiec zielarski z drzew iglastych i liściastych, m.in. korę, pędy i pąki, a potem – w kwietniu i w maju – równie cenne liście i młode gałązki.

Z drzew iglastych – sosny, jodły, świerka ścina się delikatnie jasnozielone pędy, zwane potocznie odrostami, które znakomicie oczyszczają krew, przepędzają wiosenne zmęczenie i apatię oraz działają wykrztuśnie.

Można je spożywać na surowo, dodawać do surówek i sałatek, można przyrządzać z nich napary czy syropy, a nawet witaminowe dżemy.

Zawierają nie tylko cenne olejki eteryczne, ale także sporo witaminy C i prowitaminę A. Oczywiście do przygotowania takiego witaminowego naparu trzeba pozyskać pędy z drzew położonych daleko od zakładów przemysłowych i szos, i nie ogołacać jednego drzewa, tylko ścinać je z kilku. Gałązki zaś i igły sosnowe najlepiej pozyskiwać z drzew przeznaczonych do wycinki, a nawet już ściętych.

Z igliwia przyrządza się napary (1 łyżeczkę pociętych drobno igieł sosnowych lub świerkowych zalewa się 1 szklanką wrzątku i trzyma pod przykryciem 15 minut. Po przecedzeniu można dosłodzić miodem lub stewią) oraz odwary do kąpieli wzmacniających i relaksujących.

Wczesną wiosną pozyskuje się też korę drzew liściastych, np. wierzby, dębu, brzozy, jesionu, wiązu – pisaliśmy o tym wielokrotnie na łamach                          .

 

BRZOZA

Jednakże drzewem, które szczególnie wiosną wspiera zdrowie i urodę jest brzoza (poza osobami uczulonymi na jej pyłki w czasie kwitnienia, o czym przeczytacie więcej w tekście pt. „Nie lekceważ alergii”).

Wczesną wiosną – zanim rozwiną się liście – pozyskuje się nie tylko korę, ale przede wszystkim pączki i sok. Zarówno napary i odwary z pączków, a potem z liści oraz sok brzozowy czyszczą krew, wątrobę i nerki, odtruwają organizm z toksyn i wspomagają krążenie, odkażają drogi moczowe, wspomagają leczenie kamicy nerkowej, schorzeń reumatycznych i artretycznych, otyłości, łuszczycy oraz obniżają poziom złego cholesterolu. Szczególnie wskazane są podczas kuracji odchudzających.

Są też wykorzystywane w kosmetyce – jako toniki, lotiony, składniki kremów, szamponów itp. Poza tym do wiosennych kąpieli oczyszczających, wyszczuplających i regenerujących skórę oraz wzmacniających płukanek do włosów.

Sok pozyskuje sią przed wybiciem liści. Korkociągiem lub małym świderkiem wierci się w pniu otwór na głębokość 2–3 cm i umieszcza w nim kawałek plastikowej rurki odprowadzony do butelki lub baniaczka wkopanych przy pniu drzewa, tak by się nie przewróciły. Trzeba co parę godzin sprawdzać zawartość butelki, aby sok się nie przelał. Z dorodnej brzozy można pozyskać 2 do 3 litrów soku. Potem należy drzewu podziękować, zatkać otwór kołkiem i posmarować maścią ogrodniczą albo zakleić gumą do żucia.

W sklepach można też nabyć butelkowany sok brzozowy.

 

Napar z pączków lub liści brzozy

50 g świeżych lub 25 g suchych zalać 1 litrem wrzącej wody i odstawić do naciągnięcia na 15 minut. ODCEDZIĆ I PIĆ LETNI 3 RAZY DZIENNIE PO FILIŻANCE MIĘDZY POSIŁKAMI. (Obniża poziom cholesterolu).

W celach oczyszczających i odtruwających organizm należy zwiększyć ilość świeżych pączków do 60 g na 1 litr wrzątku, a suszonych do 30 g.

UWAGA!

Pąki i liście najlepiej suszyć w suszarce do grzybów i warzyw, a potem przechowywać w szczelnie zamkniętych papierowych torebkach, ewentualnie w metalowych puszkach po herbacie.

 

A.G.

 

 

Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.