Zadbaj o oczy

Zadbaj o oczy

Do okulistów mamy coraz większe kolejki, a oni ostrzegają, że wady wzroku oraz choroby oczu przybierają już rozmiary epidemii. Wielu z nas bardzo późno zauważa pogarszanie się wzroku, bo z reguły postępuje ono powoli, pozwalając się nam do niego przyzwyczaić. Dlatego, gdy wreszcie decydujemy się oczy przebadać, sytuacja bywa już dramatyczna… Nawet kiedy łzawią, pieką, stają się zaczerwienione, zwalamy to na przemęczenie i… bezlitośnie eksploatujemy je dalej.

że z wiekiem wytwarzamy ich coraz mniej. Jeśli do tego w naszym jadłospisie brakuje antyoksydantów w czasach, gdy ich rola w organizmie stale rośnie, czyż można się dziwić, że oczy zaczynają na wszelkie możliwe sposoby chorować? A unikamy produktów zawierających antyutleniacze ze zdumiewającym wręcz zapałem…
Na pewno bowiem nie znajdziemy ich w wysoko przetworzonych pokarmach, spalonym tłuszczu, zwęglonych produktach, kolorowych, lepkich od cukru napojach. A zatem wszystkim tym, czym najczęściej żywimy się latem, podczas urlopów. Dodajmy do tego promieniowanie słoneczne i jasne się staje, że okres lata, który dla oczu powinien być odpoczynkiem, staje się bardziej zabójczy niż pozostałe pory roku…

Najskuteczniejsze jako ochroniarze, czyli wymiatacze wolnych rodników z oczu są witaminy A, C i E, z minerałów – cynk, selen, miedź i mangan oraz antocyjany – ich niedobór w organizmie powoduje między innymi kurzą ślepotę (zanikanie widzenia po zmroku), osłabienie wzroku, a także zwiększa podatność na choroby oczu takie jak katarakta czy jaskra. Teraz, latem, niedobory przeciwutleniaczy łatwo jest uzupełnić, korzystając z bogactwa sezonowych warzyw i owoców – pamiętajmy, że tak zwane substancje czynne nie- zbędne dla organizmu są w o wiele większym stopniu przyswajalne, jeśli czerpiemy je z naturalnego pożywienia niż gdy korzystamy z chemicznie spreparowanych suplementów diety w postaci rozmaitych pigułek. Naturalną formę odżywiania preferują również wątroba i żołądek.

Witamina A – poza tym, że to skuteczny antyoksydant – jest niezbędna do syntezy rodopsyny – światłoczułego barwnika absorbującego fotony światła. Jest więc dla oka tym, czym materiał światłoczuły dla fotografii. Stanowi ponadto element niezbędny dla funkcjonowania i odnowy tkanki nabłonkowej, decyduje zatem o prawidłowej strukturze i funkcjach oka, a tym samym zdolności poprawnego widzenia. Do tego zwiększa produkcję ochronnego śluzu nawilżającego oko. Jest dla wzroku najważniejszą z witamin. Dostarczamy ją organizmowi z pożywienia w postaci karotenoidów (są to tzw. prekursory witaminy A, które zmieniają się w nią pod wpływem procesów zachodzących w organizmie), naturalnych barwników, takich jak beta-karoten czy luteina. Najwięcej ich znajduje się w ciemnozielonych warzywach liściastych i w warzywach czy owocach czerwonych, żółtych i pomarańczowych – marchwi, dyni, natce pietruszki, jarmużu, papryce, brokułach, szpinaku, brukselce, pomidorach, z owoców – w morelach, brzoskwiniach, mango, papai, ponadto w wątrobie, żółtku jaj, mleku i prawdziwym maśle. Należy jeść je w postaci możliwie najmniej przetworzonej.

Najskuteczniejszym antyutleniaczem w naturze jest witamina E – dlatego nazwano ją witaminą młodości. Zapobiega utlenianiu witaminy A, wspomaga jej działanie i hamuje tworzenie się toksycznych substancji (złego cholesterolu, nadtlenków tłuszczowych) w całym organizmie. Znajdziemy ją w olejach roślinnych tłoczonych na zimno (najwięcej w sojowym i słonecznikowym), kiełkach wielu roślin, zwłaszcza pszennych, mące pełnoziarnistej, migdałach, orzechach, maśle, jajkach, mleku, rybach (np. szprotkach), zielonolistnych warzywach (sałacie, kapuście, brukselce, szpinaku), bananach. Obie te witaminy – A i E są rozpuszczalne w tłuszczach i w ich towarzystwie najlepiej przyswajalne. Ich działanie wzmacnia obecność witaminy C, której szczególnie dużo znajdziemy w owocach dzikiej róży, rokitnika, czarnej porzeczki, czarnej jagody,
w cytrusach, warzywach liściastych, pomidorach, kalafiorach, ziemniakach, papryce, natce pietruszki.
Kolejne niezbę
Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.