Qigong dla oczu

Qigong dla oczu

Oczy są lustrem, w którym odbija się nasza dusza – mówi przysłowie tybetańskie, a z całą pewnością są zwierciadłem organizmu.

Również ogólny temperament zapisany jest w oku. O charakterze świadczy także częstotliwość mrugania. Przeciętny człowiek mruga 4–5 razy w ciągu minuty, osoby z silną wolą, twarde i nieustępliwe mrugają
rzadziej.

Jeżeli twój przeciwnik mruga rzadziej od ciebie, nie podejmuj z nim walki, bo przegrasz – potwierdza znane wschodnie powiedzenie. Ale z drugiej strony mruganie jest bardzo potrzebne. Mięśnie oka zbudowane są z mikroskopijnych rzęsek, które pod wpływem mrugania są masowane. Ha! Natura lepiej nie mogła tego wymyślić. Ponieważ wiele ćwiczeń w qigongu jest wzorowanych na zachowaniach zwierząt, jedna z nauczycielek qigongu, Tina Chunna Zhang w swojej książce Earth Qi Gong for Women, opisuje świetne ćwiczenie zwane „Oczy małpy”, służące do odświeżania wzroku. Seria mrugań powiekami jest bardzo zalecana jako przerywnik przy nadmiernym wysiłku oczu. Zalecam i włączam je w swoich sesjach do całej serii ćwiczeń dla oczu.
W oczach, a zwłaszcza w ich ruchach, przejawia się inteligencja. Ludzie inteligentni zataczają nimi szerokie łuki, cały czas badając otoczenie. Wolne i ograniczone ruchy oczu wskazują na przytępioną inteligencję, która potrzebuje terapeutycznego podejścia. Mówi się, że jest to jedyna widzialna część mózgu człowieka. Fascynujące. Jedna z najbardziej wrażliwych i najdelikatniejszych tkanek – yin, wystawiona jest na najostrzejsze bombardowanie bodźców wzrokowych, które zostają wprowadzone do mózgu i tam przetworzone na informacje. W qigongu oczy potrzebują ruchu i pełnego zakresu ćwiczeń, ażeby dobrze funkcjonować, tak samo jak inne mięśnie ciała.

Na Wschodzie jest kolejne znane powiedzenie: Leczenie oczu zacznij od leczenia wątroby. Według medycyny chińskiej wątroba zasila swą energią narząd wzroku i jakakolwiek jej niedyspozycja natychmiast odbija się na wyglądzie oczu oraz jakości widzenia. Stąd ludzie mający problemy z oczami najczęściej cierpią też na zaburzenia wątrobowe i odwrotnie. A ci, którzy nadmiernie przemęczają oczy, są cholerykami. Zielony kolor, a zwłaszcza zieleń natury jest najbardziej terapeutyczna dla nich. Dlatego dobry lekarz medycyny chińskiej leczenie oczu zacznie od ustalenia diety i wsparcia wątroby, a nauczyciel qigongu przekaże dodatkowe ćwiczenia na zrównoważenie emocji powiązanych z tym organem. (Służy temu m.in. forma 6 Dźwięków Leczniczych).

Ponieważ oczy są skarbem i potrzebują ochrony, wybrałam kilka esencjonalnych ćwiczeń, które bezwzględnie powinno się włączyć do rozkładu dnia. Najlepiej rano po wstaniu (np. po tybetańskich 10 zaleceniach opisanych w „Czwartym Wymiarze” nr 3/2013 i 5/2013) lub przed pójściem spać. Nie należy wykonywać tych ćwiczeń w południe i w ostrym słońcu. Bardzo dobroczynnie działają praktykowane na zewnątrz lub przy oknie z widokiem na zieleń, z jakąkolwiek przestrzenią przed nami. Można również wykonywać je na leżąco. Ważne, by we wszystkich ćwiczeniach utrzymywać plecy i głowę prosto, zarówno w pozycji stojącej, siedzącej, jak i leżącej.

Ćwiczenie oczu nr 1 – Sucha kąpiel
Obracamy oczyma 3 razy w prawo, po czym zatrzymujemy na krótko wzrok na prawo. Następnie patrzymy prosto przed siebie, rozluźniając gałki oczne. Obracamy oczy 3 razy w drugim kierunku i patrzymy w lewo i ponownie, rozluźniając się, patrzymy daleko przed siebie. Powtarzamy, obracając oczyma po 3 razy w każdą stronę, tylko teraz wzrok kierowany jest po kolei: do góry, do dołu, po przekątnej prawej górnej, po przekątnej lewej dolnej i odwrotnie: po przekątnej prawej dolnej i lewej górnej.

Wersja skrócona

Autor: Katarzyna Miernicka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.