Qigong dla oczu

Qigong dla oczu

Oczy są lustrem, w którym odbija się nasza dusza – mówi przysłowie tybetańskie, a z całą pewnością są zwierciadłem organizmu.

/> Pozycja ta sama: obracamy obiema gałkami oczu, rysując znak nieskończoności, wolno i płynnie, spoglądając najpierw w górny lewy róg, potem w dół i w dolny lewy, potem w górę i w górny prawy, następnie w dół prawej strony, w prawy dolny i ponownie przenosimy do lewego górnego, zamykając w ten sposób poziomą ósemkę. Powtarzamy po 8 razy w obu kierunkach. Odpoczywamy między zmianami kierunków.

Ćwiczenie oczu nr 2 – Oczy małpy
Skręć głowę pod kątem 45 stopni w lewą stronę. Mrugnij bardzo szybko 5 razy. Zrób pauzę i po chwili skręć w stronę prawą i mrugnij tak samo 5 razy. Zalecane jest powtórzyć całe ćwiczenie 8 razy.

Ćwiczenie oczu nr 3 – Masaż i kąpiel oczu
Masaż oczu wykonujemy obiema rękami jednocześnie.
1. Kładziemy kciuki na brzegu oczodołu nad wewnętrznym kącikiem oka. Wyczuwalne tu jest małe wgłębienie kości. Punkty te odpowiadają literze A na rysunku powyżej. Mocno je uciskamy. Zazwyczaj są bolesne i świadczy to o jakimś zablokowaniu. Masujemy te punkty licząc do 10. Odejmujemy palce. Powtarzamy 3 razy.

2. Kładziemy palce wskazujące w zagłębieniu pośrodku dolnej części oczodołu – punkt B. Uciskamy mocno to właśnie miejsce, a nie kości policzkowe. Masujemy, licząc do 10. Puszczamy. Powtarzamy 3 razy.

3. Kładziemy palce wskazujące na dolnej części oczodołu w pobliżu zewnętrznych kącików oczu – punkt C. Uciskamy i masujemy, licząc do 10. Zwalniamy ucisk. Powtarzamy 3 razy.

4. Kładziemy środkowe palce na górnej części oczodołu w pobliżu zewnętrznych kącików oka – punkt D. I tak samo jak powyżej: uciskamy, masując i licząc do 10. Robimy 3 serie i po każdej krótkie przerwy.

5. Kładziemy środkowe palce na skroniach w małych zagłębieniach na przedłużeniu łuków brwiowych – punkt E. Masaż jak powyższych punktów.

6. Pocieramy energicznie obie dłonie, aż się rozgrzeją. Zakrywamy nimi oczy, lekko krzyżując palce dłoni (prawa ręka na lewą). Już bez ucisku. Liczymy do 10. Powtarzamy 3 razy, skupiając się na cieple płynącym z dłoni do oczu.

Kąpiel oczu
7. Na zakończenie, trzema palcami: wskazującym, środkowym i serdecznym masujemy okrężnym ruchem (lekko) oczy i kości wokół oka. Zaczynamy od wewnętrznego kącika tuż przy nosie, następnie kość nosową ku górze, wzdłuż łuku brwiowego do skroni i wracamy wzdłuż dolnej części oczodołu do nosa. Wykonujemy 10 razy, a cały cykl powtarzamy 3 razy.
Na koniec gładzimy ważny punkt między brwiami (Yintang).

Uwagi do ćwiczenia nr 3.
Nie należy masować w przeciwną stronę, ponieważ osłabiają się mięśnie oka i pojawiają zmarszczki. (Można dla poślizgu użyć jakiegoś naturalnego kremu).

Punkt 7, tzw. kąpiel oczu, możemy wykonywać zarówno w całym zestawie ćwiczenia nr 3 lub jako odrębny masaż.
Dwa pierwsze punkty (A i B) z ćwiczenia
nr 3 posłużą nam do postawienia diagnozy. Jeśli występuje jakikolwiek ból przy ich uciskaniu, świadczy to o niedomaganiu oczu i ciała. Jeżeli w punkcie B dodatkowo jest obrzmienie i zasinienie (tzw. worki pod oczami), wskazuje to na zatrzymanie wody.

W przypadku zaćmy i jaskry stosujemy całe ćwiczenie nr 3 do 20 minut dziennie. Zachęcam do dołączenia do powyższych ćwiczenia Odświeżanie oczu i mózgu, opisanego w numerze lutowym br.

Wszystkie powyższe ćwiczenia stosujemy zarówno profilaktycznie, jak i przy zaburzeniach. Wyjątkiem są stany poope- racyjne i wyraźne ku temu przeciwwskazania.

Autor: Katarzyna Miernicka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.