Pierwsza pomoc zielarska
Podczas wakacji bywa, że coś ci dolega, a do apteki daleko. Skorzystaj więc z tego, co masz pod ręką…
ałają liście brzozy.
Zatrucia pokarmowe
Z nudnościami i wymiotami doskonale daje sobie radę świeży imbir. Wystarczy zmiksować lub drobno posiekać kawałek korzenia z np. z kefirem lub maślanką, by powstała gęsta papka. Można także wymieszać zmielony kawałek imbiru z płaską łyżeczką do kawy pieprzu i sokiem z całej cytryny. Obie mikstury zażywać 2–3 razy dziennie. Jeśli nie masz świeżego korzenia imbiru, możesz zastąpić go łyżeczką suszonego. W przypadku wymiotów bardzo dobrym rozwiązaniem jest picie zwykłej ciepłej wody albo herbat: imbirowej lub miętowej, a także wody, w której przez 6 godzin moczył się kawałek kryształu górskiego.
Inne sposoby na wymioty:
l 3 łyżki posiekanych liści bazylii zmiksować z połową szklanki zsiadłego mleka. Dodać szczyptę czarnej soli i czarnego pieprzu. Pić 3–4 razy dziennie.
l Rozgnieść po 10–15 nasion kminku i kozieradki, zalać filiżanką przegotowanej wody lub zsiadłego mleka. Pić 2–3 razy dziennie.
Sposoby na biegunkę:
l 2–3 marchewki obrać i zetrzeć na tarce. Zalać je wodą tak, by przykryła marchewkę i gotować do miękkości. Po zagotowaniu zmiksować. Jeść papkę 2-3 razy dziennie.
l Przygotować odwar z suszonych lub świeżych czarnych jagód, lub ich liści.
1 i 1/2 łyżki suszonych lub 3 łyżki świeżych jagód lub liści zalać 1 i 1/2 szklanki wody i gotować 5 minut. Odstawić na
10 minut. Przecedzić i pić 3 razy dziennie po posiłku (po pół szklanki). Dzieci połowę porcji, a niemowlęta 1/2 łyżki
odwaru.
l Co kilka godzin zjeść banana.
l Zaparzyć zioła: siemię lniane, kolendrę, może być także pierwiosnek lekarski lub koniczyna polna. Pić 2–3 razy dziennie.
Opryszczka
Powodujący ją wirus często uaktywnia się podczas upałów. Reaguj już przy pierwszych objawach, żeby nie dopuścić do jego namnażania. Herpes labialis, bo tak się on nazywa, nie znosi kwasu. Zatem dobrze jest przykładać do swędzącego miejsca wacik nasączony sokiem z cytryny lub octem. Dobrze jest robić to przynajmniej raz na godzinę, a jeśli można, to częściej, dzięki temu strupek szybko przysycha i przestaje boleć. Możesz też smarować bolesne miejsce miodem – dzięki jego bakterio i wirusobójczym właściwościom kuracja będzie skuteczna, a przy okazji smaczna.
Inne sposoby:
l Na miejsce wykwitu przykładać świeżo ukrojony plaster cebuli lub zgnieciony ząbek czosnku. Trzymać je dość długo, żeby jak najdłużej miały kontakt z wirusem. Co dwie, trzy godziny powtarzać zabieg. Niestety śmierdzi, ale bardzo skuteczne.
l Przykładać kawałek świeżo odciętego
liścia aloesu. W przypadku uczulenia
na aloes (zdarza się!) zrezygnować z tej metody.
l Smarować wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną.
Ból zęba
Kontakt z dentystą jest absolutnie konieczny, ale zanim do niego dotrzesz, możesz nieco „wyciszyć” tę nieprzyjemną dolegliwość. Spróbuj masażu: ucisk powoduje uruchomienie centrów energetycznych, dzięki czemu ból na jakiś czas znika. Naciśnij palcem wskazującym dziąsło przy bolącym zębie. Dobrze przysłuży ci się szałwia – nacieraj co jakiś czas dziąsło lub przyłóż do niego nieco zgnieciony – chodzi o uwolnienie olejków eterycznych i innych substancji – świeży liść tego ziela. No i niezastąpiony czosnek – wystarczy rozgnieść ząbek i przyłożyć do bolącego miejsca. Zamiast czosnku możesz użyć plasterka cebuli. Zapach kuracji, niestety, jest dość mę- czący, ale gdy dokucza ząb i tak nie masz ochoty
Autor: Olga Denisiuk