Pierwsza pomoc zielarska

Pierwsza pomoc zielarska

Podczas wakacji bywa, że coś ci dolega, a do apteki daleko. Skorzystaj więc z tego, co masz pod ręką…

na szklankę wody.

l Do pół szklanki przegotowanej i ostudzonej wody wrzucić 3 kryształki nadmanganianu potasu. Zamoczyć wacik i przyłożyć do ukąszonego miejsca.
l Przyłożyć plaster świeżego ananasa.

l Przykładać okład z roztworu wapna
 – 1 tabletka na szklankę letniej wody.

 Mrówki
l Kilka kostek lodu zawinąć w ściereczkę i przykładać do piekącego miejsca na
ok. 3 minuty.

Mrówki czerwone
l Przyłożyć opatrunek gazowy lekko nawilżony i natarty tabletką węgla.

Kleszcz
l Po wyciągnięciu kleszcza ze skóry rozpuścić tabletkę Altacetu w 1/4 szklanki przegotowanej wody. Zamoczyć wacik i przykładać w miejsce ugryzienia. Możesz także przykładać kompres z octu – na 1/4 szklanki wody 2 łyżki octu.

l Przykładać na bolące miejsce bryłkę onyksu lub agatu.

Pluskwy
l Przykładać plasterek cebuli lub rozgnieciony ząbek czosnku.

l Smarować miejsca ukąszenia sokiem z cebuli.

l Przykładać rozgnieciony świeży liść
aloesu.
Ukąszenie jadowitego węża
l Natychmiast zastosować okład ze zwilżonej wodą grubej warstwy węgla medycznego bezpośrednio na skórę. Zmieniać co 10–15 minut, póki nie nadejdzie fachowa pomoc. Dobrze jest przyjąć 4–5 tabletek węgla doustnie.

Pęcherze i odciski
Ponieważ czasem nawet wygodne buty potrafią zaskoczyć, dobrze jest, wybierając się na długą pieszą wycieczkę, mieć przy sobie kilka specjalnych plasterków nasączonych substancjami przyspieszającymi gojenie się otarć. I oczywiście założyć dwie pary bawełnianych skarpet, żeby zmniejszyć tarcie stopy o but. Bezpośrednio na stopy załóż skarpetki cienkie, dobrze odprowadzające pot, a na nie – nieco grubsze. Jeśli jednak czujesz, że coś jest nie w porządku, postaraj się natychmiast ochłodzić stopy np. w strumieniu lub jeziorze. Osusz je dokładnie – to ważne! – a na bolące miejsce przyłóż liść babki lancetowatej czy szeroko- listnej, albo liść podbiału. Już w domu wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i rumianku lub posmaruj bolące miejsce wacikiem nasączonym mocnym naparem z nagietka. Na noc nie zakładaj opatrunku – bez niego pęcherz szybciej przyschnie, a ranka się zagoi, chyba że znajdziesz liście przywrotnika lub żywokostu, które mają właściwości gojące.
Inne sposoby:
l Posmarować pęcherz świeżym sokiem z aloesu lub żelem aloesowym.

l Posmarować pęcherz świeżym sokiem z żyworódki pierzastej.

l Przykładać na noc do bąbla kompres z miękiszu chleba zagniecionego z odrobiną mleka i krochmalu lub papkę z utartego ziemniaka.

l Smarować pęcherz sokiem z łodygi nagietka.

l Przyłożyć umyte lub poślinione liście podbiału, lipy, babki.

l Jeśli pęcherz pęknie, umyć wodą z mydłem, posmarować maścią przyspieszającą gojenie i założyć opatrunek. 4 razy dziennie przemywać rankę mieszaniną olejku z drzewa herbacianego i oleju roślinnego (w stosunku 1 do 3).

Autor: Olga Denisiuk
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.