Osteoporoza – atakuje również mężczyzn

Jeszcze do niedawna uważano, że to choroba raczej kobieca, rzadko atakująca mężczyzn, a wzrost zagrożenia osteoporozą wiązano przede wszystkim z okresem menopauzy oraz spadkiem poziomu hormonów żeńskich u pań. Twierdzono, że zapada na nią co czwarta kobieta w czasie przekwitania i zaledwie co dwudziesty mężczyzna w Polsce.

krzywdy. Z reguły zaleca się im pływanie oraz ćwiczenia w wodzie, bo amortyzuje ona ruchy, chroniąc kości przed wstrząsami. Stosunkowo bezpieczna jest także gimnastyka tai chi.
 Przy średnio zaawansowanej chorobie warto codziennie wykonać następujący zestaw ćwiczeń w domu:

l  Położyć się na plecach na dywanie lub macie rozłożonej na podłodze. Nogi i ręce wyprostowane. Przechylać miednicę na boki raz w lewo, raz w prawo i wracać do wyjściowej pozycji.

l  Pozycja wyjściowa jak poprzednio. Następnie lędźwiową część kręgosłupa i ramiona mocno przycisnąć do podłoża. Policzyć do 10. I rozluźnić się.

l  Pozycja wyjściowa jak poprzednio. Następnie docisnąć lędźwiową część kręgosłupa do podłoża, a równocześnie wyprostowane dłonie przełożyć za głowę. Policzyć do 10. I wrócić do pozycji wyjściowej.

l  Leżąc płasko na podłodze, zgiąć w kolanie prawą nogę, uchwycić ją oburącz w kolanie i docisnąć do tułowia. Policzyć do 10., wrócić do pozycji wyjściowej, a następnie powtórzyć z lewą nogą. Następnie zgiąć w kolanach obie nogi, objąć je wyciągniętymi rękami i próbować przyciągnąć je do tułowia, równocześnie „każąc” nogom stawić opór. Policzyć do 10 i wrócić do pozycji wyjściowej – swobodnego leżenia na plecach.

l  Leżąc płasko na podłodze, lekko ugiąć nogi w kolanach, opierając stopy o podłoże, a następnie unieść ramiona i plecy, napinając mięśnie pośladków i brzucha.
Policzyć do 10., wrócić do pozycji wyjściowej.

l  Uklęknąć, dłonie oprzeć o podłoże. Pośladki powoli opuścić w kierunku pięt, nie odrywając rąk od podłoża, czyli maksymalnie napinając ramiona, a równocześnie wyciągając głowę do przodu. Następnie równie powoli wracać do pozycji wyjściowej.

Każde ćwiczenie powtórzyć 10 razy.

Naturalne KURACJE
wspomagające leczenie
Dietę warto wzbogacić mieszankami ziołowymi oraz… skorupkami jaj. Tak właśnie od wieków nasi przodkowie leczyli słabe kości, a większość tych kuracji zarówno naturoterapeuci, jak i lekarze z czystym sumieniem mogliby zalecić i dziś (niektórzy zresztą to robią).

Kuracja według Marii Treben
– znanej austriackiej zielarki i naturoterapeutki
l  4 razy dziennie zjadać płaską łyżeczkę mielonych nasion kozieradki i popijać szklanką naparu z ziela krwawnika (łyżeczkę suszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 20 min, odcedzić.

l  Raz w tygodniu brać kąpiel z dodatkiem naparu z ziela krwawnika: 20 dag suszonego ziela zalać litrem wrzątku, parzyć pod przykryciem 30 min, odcedzić, dodać do wody w wannie. (Uwaga! Osoby z dolegliwościami serca powinny zanurzać się w wodzie do jego wysokości – tak by pozo- stawało nad powierzchnią wody). Moczyć się przez 20 min.
l  Warto też nacierać ciało nalewką z krwawnika. Przygotowuje się ją w następujący sposób: zebrane w słońcu kwiaty krwawnika włożyć do słoja do wysokości 3/4 i zalać do pełna koniakiem. Szczelnie zamknąć i odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Następnie odcedzić, odciskając kwiaty. Masaż zamoczoną w nalewce frotową (z naturalnej bawełny) rękawicą robić sobie co drugi dzień.

Cała kuracja powinna trwać minimum
3 miesiące i warto, by towarzyszyła jej bogata w wapń, magnez i witaminę D dieta – ta już do końca życia, jeśli u pacjenta stwierdzono osteoporozę.
(Uwaga! Alergicy powinni się upewnić,
czy nie są uczuleni na krwawnik).
Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.