przekwitanie - Andropauza

U panów objawy przekwitania dają o sobie znać troszeczkę później – chłopcy później dojrzewają, dojrzali mężczyźni później się starzeją. Zaczyna się to zwykle po pięćdziesiątym roku życia, choć zmiany mają częściowo inny charakter niż u pań. Męski organizm nie zaprzestaje nagle produkować hormonów płciowych, ale ich synteza w organizmie odbywa się dużo wolniej. Problemy z erekcją i słabsze odczuwanie podniecenia mogą się stać z czasem przyczyną wystąpienia kryzysu wieku średniego.

U panów objawy przekwitania dają o sobie znać troszeczkę później – chłopcy później dojrzewają, dojrzali mężczyźni później się starzeją. Zaczyna się to zwykle po pięćdziesiątym roku życia, choć zmiany mają częściowo inny charakter niż u pań. Męski organizm nie zaprzestaje nagle produkować hormonów płciowych, ale ich synteza w organizmie odbywa się dużo wolniej. Problemy z erekcją i słabsze odczuwanie podniecenia mogą się stać z czasem przyczyną wystąpienia kryzysu
wieku średniego.

Można go uznać za męski odpowiednik huśtawek nastrojów u kobiet, choć dotyka zaledwie około 10% mężczyzn. Występuje z różną intensywnością i jego efektem może być przewartościowanie dotychczasowych priorytetów dotyczących pracy czy rodziny oraz chęć zmiany otoczenia. Jego symptomami mogą być narastające przygnębienie, złość, poczucie samotności i zauroczenie inną, często młodszą osobą, niebędącą partnerką życiową, pragnienie ucieczki od codziennej odpowiedzialności lub nawet nagły pociąg do alkoholu.

Jak sobie poradzić z kryzysem? Najlepszym rozwiązaniem jest rozwijanie zainteresowań i pasji lub uprawianie sportu. Z kolei w małżeństwie obie strony powinny dbać, by do związku nie wkradła się rutyna i pielęgnować łączące parę uczucie. Poza pracą i obowiązkami należy znaleźć czas na odpoczynek i rozrywkę, wspólne spacery, wyście do znajomych czy na tańce.
Zwiększona drażliwość, odczuwanie niepokoju i lęku, obniżenie nastroju i poziomu zadowolenia z życia oraz kłopoty z pamięcią i koncentracją są również typowymi oznakami psychicznymi pozwalającymi zdiagnozować nadchodzącą andropauzę. Poza tym łatwo zaobserwować szereg zmian fizycznych kształtujących na nowo sylwetkę i czasem mocno odbijających się na zdrowiu:
l  znaczne zmniejszenie masy mięśniowej,
l  zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej,
l  ogólne osłabienie fizyczne organizmu,
l  zmniejszenie się masy kostnej, choć u panów częściej występuje łagodniejsza w konsekwencjach osteopenia,
l  wzrost insulinooporności tkanek, mogącej prowadzić do rozwoju cukrzycy
typu II,
l  rozwój nadciśnienia tętniczego,
l  zmiany w grubości skóry i w obrębie owłosienia – następuje przerzedzenie włosów lub bardziej widoczne łysienie,
l  problemy ze snem,
l  zaburzenia apetytu przejawiające się słabszym odczuwaniem smaków słodkiego i słonego, co prowadzi do przesładzania i przesalania potraw,
l  różnego rodzaju dolegliwości bólowe,
l  nadmierna potliwość,
l  uderzenia gorąca,
l  palpitacje serca.
Aby uchronić się przed nadciśnieniem, cukrzycą, osteoporozą, miażdżycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi, poprawić sylwetkę oraz kondycję organizmu, panowie powinni zwracać szczególną uwagę na swój jadłospis i prze- strzegać zasad zdrowego odżywiania. Dieta powinna mieć charakter bardziej zasadowy (być bogata w warzywa i owoce) i opierać się na produktach pełnoziarnistych oraz przetworach mlecznych, ponieważ tylko wtedy skóra zachowa zdrowy, młody wygląd i nie pojawi się charakterystyczny brzuszek. Panowie powinni jadać regularnie, o stałych porach i do syta, ale się nie przejadać.

Ważne jest także wypijanie odpowiedniej ilości płynów (minimum 30 ml/kg masy ciała, co dla osoby ważącej 80 kg daje około 2,5 l/dobę). Odpowiednie nawodnienie pomaga zaspokoić apetyt, poprawia parametry krwi, zapobiega miażdżycy i odkładaniu się kamieni, poprawia perystaltykę jelit, wydolność organizmu i pozwala szybciej wydalić zbędne produkty przemiany materii.

Zaburzenia hormonalne charakterystyczne dla okresu andropauzy często związane są z ro

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.