przekwitanie - Andropauza

U panów objawy przekwitania dają o sobie znać troszeczkę później – chłopcy później dojrzewają, dojrzali mężczyźni później się starzeją. Zaczyna się to zwykle po pięćdziesiątym roku życia, choć zmiany mają częściowo inny charakter niż u pań. Męski organizm nie zaprzestaje nagle produkować hormonów płciowych, ale ich synteza w organizmie odbywa się dużo wolniej. Problemy z erekcją i słabsze odczuwanie podniecenia mogą się stać z czasem przyczyną wystąpienia kryzysu wieku średniego.

zwijającymi się dolegliwościami ze strony rozrośniętego gruczołu krokowego (prostaty). (Więcej na ten temat w artykule pt. „Problemy z prostatą” na str. 20 – przyp. red.).
Terapia prostaty polega na podawaniu leków, a w poważniejszych przypadkach na leczeniu operacyjnym. Cennym uzupełnieniem i wielkim wsparciem w leczeniu jest stosowanie naturalnych środków wykazujących działanie przeciwzapalne, wpływających na aktywność hormonów oraz komórkowych czynników wzrostu, a także działających rozluźniająco na mięśnie gładkie prostaty i dróg moczowych. Zaliczają się do nich: palma sabalowa (bocznia piłkowana), śliwa afrykańska, żyto zwyczajne, dynia zwyczajna (patrz str. 82–85), kukurydza zwyczajna, pokrzywa zwyczajna oraz wykazująca najbardziej kompleksowe działanie wierzbownica drobnokwiatowa. Piszę o nich więcej w artykule o ziołach pomocnych w leczeniu chorób rozrostu prostaty. Dobrym uzupełnieniem będą też surowce wykazujące ogólne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne: ziele rzepika pospolitego (Agrimonia eupatoria), ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum), ziele tasznika pospolitego (Caspella bursa-pastoris), ziele nawłoci pospolitej (Solidago virgaurea), ziele tymianku zwyczaj- nego (Thymus vulgaris), okwiat nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) oraz owoc pomidora uprawnego (Lycopersicon esculentum).

Wraz z postępem choroby i naturalnie w okresie andropauzy następuje spadek popędu płciowego, jednak i z tym można sobie poradzić przy pomocy naturalnych środków. W przywróceniu formy i powrocie do normalnego pożycia płciowego pomogą żeńszeń prawdziwy (Panax ginseng), owies zwyczajny (Avena sativa), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) oraz damiana (Turnera diffusa). Część z tych środków działa nie tylko jak afrodyzjak, ale także poprawia sprawność umysłową i koncentrację uwagi. Ponadto w rozpaleniu zmysłów mogą pomóc ostrygi, kawa, czekolada i… otręby owsiane. Te ostatnie zwiększają przepływ krwi, dzięki czemu są doskonałym afrodyzjakiem. Od dawna wiadomo, że pomagają zmniejszyć złogi cholesterolu blokujące tętnice. Z kolei, jeśli krew płynie do narządów płciowych czystymi arteriami, to znaczy, że więcej jej dociera do prącia i pomaga wzbudzić erekcję.

Karolina Sienkiewicz

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.