Zioła pomocne w chorobach prostaty

cu. Przygotowuje się z nich napary (pić 2–8 g surowca 3 razy dziennie), ekstrakty etanolowe, nalewki oraz syropy.

Znamiona kukurydzy używane są w medycynie ludowej jako zwiększające popęd płciowy, działające przeciwcukrzycowo i odchudzająco. Z badań wynika, że znamiona kukurydzy zawierają olejki eteryczne, flawonoidy (mayzynę), związki sapo- ninowe, garbniki (proantocyjanidyny), żywice, cukry redukujące, alantoinę (pochodną mocznika), glikozyd goryczowy, fito- sterole (stigmasterol i ß-sitosterol), witaminy K3, B1, B2, B6, niacynę, kwas pantotenowy, biotynę, karoten oraz około 6,4% soli mineralnych z przewagą krzemionki.

Βß-sitosterol, flawonoidy oraz glicerydy wyższych kwasów tłuszczowych zapobiegają zapaleniom oraz rozrostowi gruczołu krokowego. Ponieważ wyciągi ze znamion kukurydzy obniżają napięcie mięśni gładkich narządów wewnętrznych, w tym dróg moczowych, działają jak łagodny środek moczopędny – pomagają w I i II stadium łagodnego rozrostu prostaty. Poza tym dzięki zawartości krzemionki i alantoiny leczą i chronią przed stanami zapalnymi dróg żółciowych i moczowych, przede wszystkim pęcherza. Z tego względu stosuje się je w leczeniu zaburzeń oddawania moczu, zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza, w obrzękach spowodowanych niewydolnością krążenia i nerek, a pomocniczo w kamicy moczanowej i fosforanowej, w białkomoczu (albuminurii), reumatyzmie i artretyzmie. W choro- bach nerek można także pić wywar z suszonych ziaren kukurydzy.

Poza tym znamiona kukurydzy zwiększają wydzielanie żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy. Dzięki temu chronią wątrobę i drogi żółciowe, dlatego odwar z nich jest skutecznym lekiem w przypadku zastoju żółci, a pomocniczo w kamicy żółciowej i zapaleniu wątroby. Przeprowadzono badania, podczas których stwierdzono korzystny wpływ odwaru ze znamion na konsystencję żółci oraz krwi.

Żyto zwyczajne
(Secale cereale)
Jest zbożem służącym przede wszystkim mężczyznom. Żyto dodaje panom sił, wzmacnia ich odporność oraz wspomaga proces budowy tkanki mięśniowej. Przede wszystkim jednak jest źródłem unikatowych fitohormonów – brasinosteroidów (brasinolidu i katasteronu), które wpływają na gospodarkę hormonalną u panów. Wyciągi z żyta wykorzystywane są w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty oraz przewlekłego niebakteryjnego zapalenia prostaty wraz z jej rozrostem. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, hamują rozrost gruczołu krokowego.

Pokrzywa zwyczajna
(Urtica dioica)
O zaletach pokrzywy pisałam już wcześniej w numerze marcowo-kwietniowym. Tutaj wspomnę tylko, że surowcem przydatnym w terapii chorób prostaty są zarówno korzeń, jak i kłącze oraz ziele pokrzywy. W skład wyciągów z korzenia wchodzą flawonoidy: rutyna, izokwercetyna, astragalina i pochodne kemferolu, aminy, ß-sitosterol, karotenoidy oraz kwasy krzemowe. Ekstrakt z korzeni łagodzi symptomy przerostu prostaty, ale nie likwiduje schorzenia.
Naukowcy odkryli, że wyciąg z korzenia pokrzywy wpływa na regulację układu hormonalnego – poziomu i aktywności androgenów we krwi. Zapobiega też przekształceniom komórek rozrośniętej prostaty i tym samym zapobiega powstawaniu nowotworów.

Pokrzywę podaje się również w formie naparu z ziela, który pomaga w stanach zapalnych i innych schorzeniach dróg moczowych. Ułatwia oddawanie moczu i niweluje jego zatrzymywanie, więc pomaga na noc opróżnić pęcherz, który nie goni chorego do łazienki i pozwala spokojnie spać. Ponieważ działa moczopędnie, zapobiega i leczy kamicę nerkową i pęcherza moczowego.

Palma sabalowa
(Sabal minor)
Zna ją dobrze każdy, ponieważ jest popularną rośliną doniczkową. Zdobi biura, wielki
Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.