wrzos pospolity

wrzos pospolity

Słyszałam, że kwiaty wrzosu, które bardzo lubię i robię z nich bukiety na zimę, mają też właściwości lecznicze. Napiszcie, proszę, jakie, bo na mojej leśnej działce mam duże piękne wrzosowisko.
Anna Z. z Wrocławia

Wrzos od pradawnych czasów uważany jest za roślinę leczniczą. Współcześnie wykorzystuje się jego działanie ściągające, moczopędne, oczyszczające i uspo- kajające.
Do celów leczniczych ścina się górne części pędów z kwitnącymi kwiatami, suszy i osmykuje suche kwiaty.
Napary i nalewki z kwiatu wrzosu hamujà rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym, pobudzają wydzielanie soków trawiennych, działają rozkurczowo i moczopędnie. Obecnie stosuje się kwiat wrzosu głównie w stanach zapalnych lub kamicy dróg moczowych, nieżytach przewodu pokarmowego, biegunkach i w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego. Do leczenia tych dolegliwości stosuje się często kwiat wrzosu w połączeniu z innymi ziołami o podobnym lub uzupełniającym działaniu.
Napar z kwiatów i ziela stosuje się przy przewlekłych nieżytach pęcherza, kolce nerkowej i zapaleniu miedniczek nerkowych. Powinny go pić również osoby cierpiące na bezsenność, gdyż łagodzi napięcie i stany podniecenia nerwowego. Wrzos bywa wykorzystywany jako środek pomocniczy przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych oraz przy reumatyzmie (można z zaparzonych kwiatów przygotować okłady na bolące miejsca).
Bardzo pomocne przy tego typu schorzeniach czy bólach stawów są kąpiele z ziela wrzosu (kwiaty wraz z łodyżkami), które działają także wyciszająco.
Można też przygotować poduszki nasenne, które pomagają osobom znerwicowanym, niespokojnym czy cierpiącym na koszmary senne.
Z kwiatów wrzosu przygotowuje się również specjalne materace (podobnie jak z gorczycy) lub pasy na biodra. Pomagają przy bólach reumatycznych, rwie kulszowej, zapaleniu „korzonków”.
Świeże i zasuszone bukiety wrzosowe wnoszą do domu spokój i harmonię. Postawione na biurku do nauki czy pracy sprzyjają koncentracji.

Napar
2 łyżeczki świeżych kwiatów lub 1 suszonych zalać szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić i pić ciepły napar 3 razy w ciągu dnia między posiłkami w przypadku wyżej wymienionych schorzeń.

Przy bezsenności wypić filiżankę naparu godzinę przed udaniem się na spoczynek.

Pozdrawiam Zielarka

Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.