Czosnek (Allium sativum)

Wzmianki o nim pojawiają się w niemal każdym odszyfrowanym piśmiennictwie – również z terenów Afryki. Ratował zdrowie ludzi i zwierząt od tysięcy lat, chronił przed wirusami i bakteriami, wzmacniał, uśmierzał bóle i odtruwał.

Wzmianki o nim pojawiają się w niemal każdym odszyfrowanym piśmiennictwie – również z terenów Afryki. Ratował zdrowie ludzi i zwierząt od tysięcy lat, chronił
przed wirusami i bakteriami, wzmacniał, uśmierzał bóle i odtruwał.

Występuje w lekospisach chińskich, hinduskich, hebrajskich, staroegipskich, greckich, rzymskich, arabskich… Na pewno znali go i Celtowie – jego nazwa łacińska pochodzi właśnie od celtyckiego słowa all – piekący, ostry. I wszędzie czosnek uchodził za panaceum – leczono nim niemal wszystko, a zdrowi jedli go, by zachować siły i zwiększyć odporność.

W przeszłości
W Egipcie faraonów otaczano go niemal kultem – napisy odkryte w piramidzie w Gizie, a także papirus Ebersa (najstarszy ze znanych tamtejszych lekospisów) informują, że faraon Cheops nakazał codzienne karmienie 100 0...

Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.