Czosnek (Allium sativum)

Wzmianki o nim pojawiają się w niemal każdym odszyfrowanym piśmiennictwie – również z terenów Afryki. Ratował zdrowie ludzi i zwierząt od tysięcy lat, chronił przed wirusami i bakteriami, wzmacniał, uśmierzał bóle i odtruwał.

jej
udziałem.

Skład i działanie
Ponieważ siła jej leczniczego działania nie umknęła również uwadze naukowców, stosunkowo wcześnie zajęli się oni badaniem składu czosnku pod kątem wykorzystywania go w medycynie i to mimo gwałtownego rozwoju farmacji i mody na antybiotyki, która na długo kazała zapomnieć lekarzom i farmaceutom o skuteczności środków naturalnych, pozyskiwanych z roślin. Badacze pragnęli odkryć i wyizolować element wpływający na poprawę odporności u ludzi i zwierząt. A przy okazji odkryli w czosnku prawdziwe skarby.
Okazało się, że jego świeże cebulki (Bulbus Alli) zawierają witaminy B1, B2, C, PP, prowitaminy A i D, z pierwiastków – wapń, magnez, cynk oraz rzadko spotykane selen, bor, wanad, miedź, nikiel i chrom. Do tego fitosterole, śluzy, olejki aromatyczne i sporo innych związków zbawiennie wpływających na zdrowie. Na przykład liczne cukry proste (m.in. sacharoza, maltotrioza, rafinoza, stachoza) oraz złożone (inulina i pektyny). Cukry te w takim niepowtarzalnym w żadnej innej roślinie zestawieniu mają niezwykle silne działanie biologiczne – np. hamują rozwój enzymu rozkładającego adenozynę, związku chemicznego występującego we wszystkich komórkach, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za komunikację między nimi, nośnika informacji genetycznej,
a przede wszystkim czynnika warunkującego odbudowę rezerw energetycznych ustroju. Związek ten zapobiega ponadto utlenianiu się błon komórkowych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych osocza krwi, powodującemu szereg nieprawidłowości, a nawet poważnych chorób, neutralizując działanie zabójczych wolnych rodników. Zapobiega też nadmiernemu zlepianiu się płytek krwi, czyli – w rezultacie – powstawaniu zatorów w układzie krążenia.
Adenozyna zmniejsza przeciążenie mięśnia sercowego, jednocześnie stymulując przepływ krwi przez naczynia wieńcowe.
A zawarty w olejku znajdującym się w czosnku aminokwas alliina (odpowiedzialny również za ostry zapach i smak ząbków) wykazuje silne działanie bakteriobójcze – silniejsze niż penicylina i jej pochodne.

Właściwości lecznicze i profilaktyczne
Upraszczając podsumowanie tych badań, wiadomo dziś na pewno, że czosnek:

l Ma właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Działa na bakterie Gram-ujemne i Gram-dodatnie, hamuje też wzrost bakterii gnilnych i fermentacyjnych. Nie lubią go między innymi gronkowce i paciorkowce, otoczkowce z rodzaju Klebsiella, pałeczki z grupy duru, a nawet odmieniec pospolity, na ogół odporny na antybiotyki, przy czym czosnek w przeciwieństwie do antybiotyków nie niszczy dobroczynnej flory bakteryjnej niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co więcej, „cuchnąca róża” nie zakłóca ich działania, a jedynie wspomaga (jest z nimi synergistyczna, mówiąc bardziej „fachowo”), doskonale więc sprawdza się w kuracjach wspomagających.

l Działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Boją się go wirusy chociażby grypy. Warto zwrócić uwagę, że jest doskonałym środkiem zapobiegawczym, nie dopuszcza wirusów do organizmu, a kiedy jesteśmy już zainfekowani, łagodzi przebieg choroby i przyspiesza leczenie. Stosowanie preparatów czosnko- wych daje doskonałe wyniki między innymi w zwalczaniu zakażeń górnych dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego.

l Ma zdolność rozrzedzania śluzu i oczyszczania z niego dróg oddechowych, sprawdza się więc przy katarze, kaszlu połą- czonym z flegmą (mokrym), zapaleniu oskrzeli.

l Jest doskonałym środkiem przeciwmiażdżycowym dzięki zdolności zmniejszania poziomu złego cholesterolu LDL,
a także poziomu trójglicerydów i fosfolipidów osoczowych.

l Obniża

Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.