Czosnek (Allium sativum)

Wzmianki o nim pojawiają się w niemal każdym odszyfrowanym piśmiennictwie – również z terenów Afryki. Ratował zdrowie ludzi i zwierząt od tysięcy lat, chronił przed wirusami i bakteriami, wzmacniał, uśmierzał bóle i odtruwał.

ciśnienie krwi, zapobiega chorobie niedokrwiennej serca.

l Jako środek moczopędny wspomaga pracę nerek, obniża też poziom cukru w moczu.   

l Działa regulująco na florę bakteryjną jelit i dba o prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Leczy biegunki, a równocześnie (!) zapobiega przewlekłym zaparciom. Zwiększa wydzielanie soków tra- wiennych, pobudza wydzielanie żółci
i ułatwia jej przepływ, poprawia przyswajanie składników pokarmowych, hamuje nadmierną fermentację. Zwalcza z powodzeniem pasożyty tzw. pokarmowe
– w tym owsiki i glisty ludzkie. Boi się go nawet tasiemiec.

l Odtruwa – między innymi w przypadku zatrucia metalami ciężkimi, zwłaszcza ołowiem.

l Jest jednym z najskuteczniejszych środków poprawiających ogólną odporność organizmu. Co ciekawe, mimo tak intensywnych analiz, dotychczas nie wykryto, jaki konkretnie składnik czosnku (czy też ich grupa) to powoduje. Ale wiadomo, że tak właśnie jest, więc stosujmy go na razie na zasadzie „darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby…”.
l Zewnętrznie stosowany jest jako środek gojący i odkażający rany, w ropnych zakażeniach gardła, dziąseł i migdałków, w anginie, w uszkodzeniach i stanach zapalnych skóry (zwłaszcza tych spowodowanych przez bakterie – np. gronkowca). Także
przy odleżynach, hemoroidach, odciskach, grzybicach wszelkiego rodzaju. Ponieważ ma właściwości rozgrzewające, dobrze się sprawdza w maściach, olejkach i nalewkach do smarowania oraz nacierania stawów czy mięśni przy artretyzmie, reumatyzmie i we wszelkiego rodzaju nerwobólach.

Uwaga!
Choć generalnie czosnek jest – jako lek – środkiem bezpiecznym i niepowodującym skutków ubocznych, ostrożnie powinny go stosować osoby z niskim ciśnieniem krwi, chorobami związanymi ze słabą krzepliwością krwi, ostrym nieżytem żołądka oraz kobiety w ciąży i karmiące matki. Poza tym raczej nie ma przeciwwskazań.

Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.