Jesienne kąpiele

Późna jesień z reguły nie nastawia pogodnie do życia – zwłaszcza nim spadnie dodający światu urody śnieg. Późno wstaje dzień, wcześnie zapada ciemność, jedyne jasne godziny większość ludzi spędza w pracy… A na zewnątrz zimno, często mokro i wietrznie…

(sandałowego, paczuli, miętowego, sosnowego czy jodłowego).
Wszystkie składniki wymieszać, zalać 3 l wody i podgrzewać, mieszając, do zagotowania. Przelać całość do wody w wannie.
Wygładza i nawilża skórę, delikatnie ją oczyszcza, pozwala jej odpocząć.

Łagodząca podrażnienia skóry i ożywiająca
Dużą garść ziela szałwii zalać 2 szklankami wrzątku, gotować na maleńkim ogniu przez 5 minut, odstawić pod przykryciem na 10 minut, odcedzić i wlać do wody w wannie. Zapobiega nadmiernemu poceniu, walczy z proble- mami skórnymi i reumatyzmem. Przy grzybicy moczyć stopy w nierozcieńczonym wywarze przez 15–20 minut 4 razy dziennie.

Macierzankowa – wzmacniająca
10 dag suszonego ziela macierzanki umieścić w szczelnie zawiązanym płóciennym woreczku i zalać 6 litrami wody. Zagotować, zmniejszyć ogień i podgrzewać jeszcze 15 minut. Odwar wraz z woreczkiem wlać do wody w wannie. Moczyć się przez 15–20 minut. Wspaniale odpręża, przynosi nerwom ukojenie, wzmacnia fizycznie. Przynosi ulgę zwłaszcza po nerwowym, pełnym napięć dniu. Ponadto wspomaga leczenie reumatyzmu, łagodzi podrażnienia skóry.

Koperkowa kąpiel uspokajająca
2 garście świeżego ziela – łodyżek i listków (nawet zimą bez problemów można świeży koper dostać w warzywniakach) – zalać litrem wrzątku, odstawić pod przykryciem na
30 minut i dodać do wody w wannie. Moczyć się przez 20 minut. Taka kąpiel bardzo odpręża, a także wygładza skórę, uelastycznia ją i dobrze oczyszcza.

Korzenna – rozgrzewająca
1/2 szklanki sody kuchennej, 2 łyżki cukru,
1 łyżeczka mielonego cynamonu,
1/2 łyżeczki mielonego imbiru,
1/4 łyżeczki mielonych goździków
Wymieszać wszystkie składniki. Dodawać do wody w wannie 3 łyżki mieszanki. To klasyczna zimowa kąpiel, doskonała po przemarznięciu – zapobiega pojawianiu się infekcji, a równocześnie koi nerwy, bo mieszanka ma przyjemny aromat. Także dobrze oczyszcza skórę i zmiękcza ją oraz wygładza.

Rumiankowo-pomarańczowa
Garść suszonych kwiatów rumianku, 3 pomarańcze.
Rumianek zalać 2 l wody, zagotować, zmniejszyć ogień i podgrzewać na bardzo małym jeszcze przez 10 minut. Następnie odcedzić i gorącym odwarem zalać umyte i pokrojone w plas- terki (ze skórą) pomarańcze. Parzyć 10 minut. Całość (razem z plasterkami pomarańczy) przelać do wody w wannie. Kąpiel wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, poprawia nastrój.

Autor: Beata Kondysar
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.