Jesienne kąpiele

Późna jesień z reguły nie nastawia pogodnie do życia – zwłaszcza nim spadnie dodający światu urody śnieg. Późno wstaje dzień, wcześnie zapada ciemność, jedyne jasne godziny większość ludzi spędza w pracy… A na zewnątrz zimno, często mokro i wietrznie…

laurowych, 1/4 szklanki suszonych kwiatów lawendy.
Wsypać wszystkie składniki do rondla, zalać 5 litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na maleńkim ogniu przez godzinę. Odcedzić. Dodać do wody w wannie.
Ta pachnąca latem kąpiel wspaniale odpręża, poprawia nastrój, ale przede wszystkim cudownie zmiękcza skórę, sprawiając, że staje się ona gładka i jedwabista w dotyku.

Uspokajająca – rumiankowo-lawendowa
Wymieszać po 1/2 szklanki suszonych kwiatów lawendy i rumianku
Zalać zioła 3 litrami wrzącej wody i gotować na maleńkim ogniu 15 minut. Odcedzić. Przelać odwar do wody w wannie.
Ta kąpiel wspaniale relaksuje, pomaga pozbyć się napięcia, a w dodatku oczyszcza skórę i łagodzi podrażnienia.

Pachnąca mleczna
Szklanka mleka w proszku, łyżka startej suszonej skórki pomarańczowej, łyżka suszonych kwiatów lawendy, łyżka suszonego ziela rozmarynu, garść płatków róż lub kilka kropel olejku różanego.
Wymieszać wszystkie składniki, zalać 3 litrami wody i podgrzewać, mieszając, do zagotowania. Wtedy całość mieszanki przelać do wody w wannie.
Ta wonna kąpiel odżywia skórę, dzięki czemu staje się ona gładka i pełna blasku. Ponadto rozluźnia i koi nerwy oraz rozgrzewa.

Tymiankowa – oczyszczająco-przeciwbólowa
25 dag ziela zalać 6 litrami wrzątku i podgrzewać na maleńkim ogniu pod przykryciem jeszcze przez kilka minut. Potem odcedzić. Dodać wywar do wody w wannie – taka kąpiel pobudza, wzmacnia, działa przeciwbólowo (np. przy nerwobólach, nadmiernym napięciu mięśni) i znakomicie wpływa na skórę – nie imają się jej wypryski. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 25 minut.

Odprężająca z dodatkiem oregano (lebiodki)
5 łyżek suszonego ziela zalać litrem wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut, odcedzić i dodać do wody w wannie. Kąpiel ta wpływa antyreumatycznie, przeciwdziała problemom skórnym, wspaniale odpręża oraz… nadaje skórze piękny zapach, rozpalający zmysły. Warto więc w takiej aromatycznej wodzie popławić się we dwójkę…

Majerankowa – kojąca nerwy
2 garście majeranku zalać 3 litrami wrzątku i podgrzewać na małym ogniu 20 minut. Odcedzić. Wlać płyn do wody w wannie. Moczyć się przez 20 minut. Ta kąpiel nie tylko uspokaja i poprawia humor, ale też leczy dolegliwości skóry, oczyszcza ją i łagodzi podrażnienia.

Łagodząca stany zapalne skóry i przeciwprzeziębieniowa
Garść cząbru zalać 1/2 litra wrzątku, odstawić pod przykryciem na 20 minut, odcedzić, wlać napar do wody w wannie. Moczyć się przez 10–15 minut, potem spłukać skórę pod prysznicem. Taka kąpiel – jeśli jest bardzo ciepła – pomaga również zwalczyć kaszel i katar, ale wtedy w gorącej wodzie nie należy siedzieć dłużej niż 5–10 minut.

Waniliowo-miodowa
Szklanka oleju sezamowego, słonecznikowego lub po prostu oliwy z oliwek, 1/4 szklanki miodu, łyżka ekstraktu waniliowego lub (lepiej) 5–8 kropel aromatycznego olejku waniliowego. Można też dodać 3 łyżki delikatnego mydła w płynie dla uzyskania pachnącej piany.
Wymieszać wszystkie składniki i dodać je do wody w wannie. Kąpiel wygładza skórę, nadaje jej ładny zapach, a także odpręża i poprawia humor. A ponieważ aromat waniliowy od wieków stosowany jest jako afrodyzjak, warto do wspólnego moczenia zaprosić
partnera…

Kąpiel mleczno-kukurydziana
Szklanka pełnotłustego mleka, 1/2 szklanki maślanki, 1/2 szklanki mąki kukurydzianej, kilka kropel ulubionego olejku zapachowego

Autor: Beata Kondysar
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.