zamiast wstępu

zamiast wstępu

Znów minął kolejny rok. Warto zrobić bilans zysków i strat, zastanowić się, co nam się udało zrealizować, a co odłożyliśmy na zaś...

Znów minął kolejny rok. Warto zrobić bilans zysków i strat, zastanowić się, co nam się udało zrealizować, a co odłożyliśmy na zaś.
– Miałam tyle planów – pisze Anna K. z Jeleniej Góry – Tyle założeń, postanowień i niewiele z nich doczekało się realizacji. Po części to moja wina, po części rodziny, która zamiast wsparcia, pokpiwała ze mnie i z moich poczynań, np. dotyczących chodzenia do pracy, zamiast korzystania z samochodu, zmiany diety, wychodzenia na zajęcia gimnastyczne. I tak zostałam z nadwagą, poczuciem goryczy i świadomością, że brak mi silnej woli. Może jest jednak dla mnie nadzieja, by to zmienić?

Postanowienia noworoczne to temat rzeka. Ambitne plany snute przynajmniej do połowy stycznia. Przyrzeczenia, założenia, afirmacje, a potem najczęściej z miesiąca na miesiąc odpuszczanie kolejnych punktów, tłumaczenie się natłokiem obowiązków lub właśnie postawą bliskich czy znajomych, którzy nie wspierają nas, a wręcz wytrącają z tak ambitnie skonstruowanego planu.
 A może warto zastosować metodę małych kroków?
W jednej ze stacji radiowych usłyszałam ciekawą rozmowę z Małgorzatą Waluszewską, która mówiła właśnie o metodzie mikrokroków. „Zmień chociaż jeden element” postulowała i przypominała, że mózg potrzebuje 21 powtórzeń, aby np. stary nawyk zmienić na nowy. Nie bez znaczenia jest więc systematyczność.
Dlatego może lepiej zrobić sobie plany na kwartał, zapisać kluczowe postanowienia, np. dotyczące diety, ćwiczeń, odpoczynku i starać się je realizować, niż katować się potem wyrzutami sumienia.

Jeśli chcemy zmienić sposób żywienia w domu, to trzeba zacząć od głębokiego namysłu, a potem remanentu w lodówce. Przejrzeć półkę po półce. Z żalem, ale stanowczo wyjąć boczki, tłustą wieprzowinę itp. Z szafek pozbyć się dżemów (zastąpić je powidłami), gęstych, słodkich syropów, białej mąki, potem stopniowo białego cukru… Jak to pozbyć się białej mąki... – westchnie niejedna z Was.
Zapewniam, że domownicy wcale nie zauważą, że pierogi, naleśniki czy makaron zrobiłyście z mąki orkiszowej czy gryczanej, a sos zaciągnęłyście mąką ziemniaczaną czy kukurydzianą; że mięso upieczone zostało w pergaminie, bez okładania go słoniną (bo leciutko posmarowane oliwą, a wcześniej zamarynowane w soli, ziołach i occie winnym smakuje znakomicie). Gęsty jogurt utarty z czosnkiem bądź przyprawami ziołowymi zastąpi majonez w sałatkach, a lekki sos winegret w surówkach. Ale te kuchenne zmiany powinny przebiegać ewolucyjnie, stopniowo, bez bicia w pokrywki i oznajmiania, że właśnie zaczęła się rewolucja w kuchni.

Jeśli jesteśmy przy temacie żywieniowym, to warto – zwłaszcza w karnawale – korzystać z dobrodziejstwa przypraw trawiennych, a więc kminku, majeranku, cząbru, anyżu, oregano, a nawet mięty. Przyprawiać nimi potrawy (pod koniec gotowania), posypywać pieczywo, sałatki i surówki, a nawet utłuczone w moździerzu czy zmielone w młynku spożywać po posiłku (1 łyżeczkę) i obficie popić. Tak właśnie nasi przodkowie czynili, przybywając na uczty. W skórzanych woreczkach mieli utłuczone na proszek zioła poprawiające trawienie. Znali też wiele sposobów, jak radzić sobie po nadmiernym spożyciu alkoholu. Niektóre z nich przypominamy w tym numerze.
Zmieniając dietę, warto wprowadzić do niej także warzywa zapomniane lub mniej znane, które w sezonie zimowym będą dostarczać witamin i mikroelementów oraz wspierać nasze zdrowie i zapobiegać schorzeniom.

Przypominamy także sposoby na zimową depresję czy tylko chandrę oraz receptury naszych prababek do zastosowania w domowym spa. Polecamy gorąco IGLASTĄ APTEKĘ, bo jest tania, aromatyczna i wyjątkowo pomocna o tej porze roku. Tych zaś, którzy chcą pozbyć się nadmiaru tłuszczyku czy wałeczków, zachęcamy do lektury fragmentu książki AZTECKA DIETA. ODCHUDZAJĄCA MOC CUDOWNYCH NASION CHIA, która ukazała się m.in. pod naszym patronatem.

Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI NOWOROCZNYMI
Rena Marciniak-Kosmowska

Autor: Rena Marciniak-Kosmowska
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.