Sposoby na zimową depresję

Większość z nas nie lubi zimy. I to nie tylko dlatego, że trzeba założyć grube, ciężkie kożuchy, marznąć na przystankach i odśnieżać przed domem – po prostu wtedy czujemy się tacy „bez energii”, przestajemy się uśmiechać, cieszyć życiem, trudniej się nam skoncentrować. Z badań wynika, że tak ma większość z nas, a dla kilku procent Polaków zimą zaczynają się naprawdę poważne problemy...

kład tydzień przed zmianą czasu na zimowy. Fototerapia, nie dość że jest tańsza od farmakoterapii, to jeszcze ma szerszy zasięg działania i mogą ją stosować chociażby kobiety w ciąży czy matki karmiące. Jedyną grupą osób, u których nie może być stosowana, stanowią cierpiący na schorzenia narządu wzroku (jaskra, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, choroby soczewki) i zażywający leki powodujące nadwrażliwość na światło.
Z fototerapii można skorzystać w gabinetach odnowy biologicznej, przychodniach medycyny naturalnej lub zwyczajnie, kupując własny sprzęt – jego ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Obecnie na rynku dostępne są zarówno lampy, jak i przenośne naświetlacze, czyli urządzenia o podobnym działaniu, których można używać, przemieszczając się z miejsca na miejsce.

Antydepresyjne kolory
Późna jesień i zima w naszym klimacie to czas wiecznej szarości – do tego trochę czerni, brązów i bieli i to w zasadzie wszystko… Tymczasem mózg ludzki rejestruje kolory i wysyła przekaźniki nerwowe do różnych narządów dokrewnych, a te zwiększają produkcję hormonów, co zmienia pracę naszego organizmu i samopoczucie. Ogólna zasada jest taka, że kolory jasne, odbijające więcej światła, wzmagają w nas optymizm, chęć działania i radość życia, a ciemne – działają przygnębiająco. Ważne jest więc, aby jesienią i zimą maksymalnie rozjaśnić i ubarwić nasze otoczenie, a także założyć ubrania w odpowiednich kolorach: bowiem dobrze dobrane dodadzą nam energii, dobrane źle – będą nas drażnić.
Jeśli chodzi o wystrój domu, na krótkie jesienno-zimowe dni i ponure, długie wieczory najlepiej sprawdzają się białe ściany (odbijają światło słoneczne) lub takie, na których pojawiają się żółte czy beżowe wstawki rozjaśniające całość. Do tego białe lub żółte dodatki – firanki, wazony, zasłony. W ciągu dnia odsłaniajmy rolety, żaluzje, siadajmy blisko okien. Inne barwy należy dobierać już ostrożniej, mając na uwadze swój charakter i temperament: na przykład czerwony pobudza do działania, ale może też drażnić, wzbudzać agresję, oranże skłaniają do myślenia i działają pobudzająco, a zieleń wprost przeciwnie – przywraca równowagę, wycisza, pozwala się skupić. Jeśli chodzi o ubrania, jest podobnie – w czerwonych i pomarańczowych podświadomie poczujemy się bardziej rozgrzani i energiczni (jeśli te barwy są dla nas zbyt agresywne, użyjmy stonowanego różu i odcieni morelowych), w brązowych i beżowych – spokojni i bezpieczni, w zielonych – spokojni i lekko, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, rozleniwieni.

Spaceruj i ćwicz
Jak już napisano wcześniej, nic nie zastąpi spaceru i aktywności na świeżym powietrzu (chodzi tu nie tylko o naświetlenie, ale i dotlenienie organizmu). Kiedy jednak nie mamy ku temu sposobności, zdecydujmy się na inne formy ćwiczeń – wysiłek fizyczny pobudza wytwarzanie serotoniny, nie przez przypadek nazywanej hormonem szczęścia. Z badań wynika, że regularny ruch, zgodnie z regułą 3x30x130 (czyli trzy razy w tygodniu po 30 minut, tak, aby tętno wynosiło 130), redukuje objawy depresji zimowej o połowę.
W przypadku, kiedy zmuszeni jesteśmy – z powodu pracy, ograniczeń czasowych – do aktywności w pomieszczeniach zamkniętych, decydujmy się na te, w których znajduje się dużo ludzi, wiele się dzieje, jest kolorowo, gra muzyka. Mogą być to więc zajęcia w sali fitness, na basenie, siłowni, lodowisku lub… na sali do nauki tańca (to wszak też forma ruchu). Ogólnie psycholodzy polecają, zwłaszcza osobom samotnym i tym, które mają problemy z sumiennością, zastosowanie pewnego drobnego chwytu – zamiast ćwiczyć samemu czy chodzić na siłownię od
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.