Jałowiec pospolity (Juniperus communis)

wiec czyści krew i odmładza.

Zastosowanie
Dziś w celach leczniczych używamy głównie dojrzałych, czarnych szyszkojagód, zbieranych od października do marca. Suszy się je w temperaturze około 30 stopni C, przechowuje w szczelnie zamkniętych naczyniach. Nie wolno ich przesuszyć – wówczas tracą zapach, matowieją, marszczą się. Najlepszą jakość mają wtedy, gdy po roztarciu w palcach nie wydzielają soku, tylko mają ciągnącą się wokół pestek smółkę. Zawierają od 0,5 do 2% olejku lotnego, w którym znajduje się dużo terpenów:
pinen, kadinen, kamfen i terpinenol, ponadto gorzki związek – juteryna; kwasy
organiczne (jabłkowy, mrówkowy i octowy), żywice, garbniki, woski, gorycze, sole mineralne, barwniki i cukry oraz sporo witaminy C.
 Stosowane wewnętrznie działają napotnie, moczopędnie, żółciopędnie, odkażająco, bakteriobójczo, pobudzają perystaltykę jelit, wydzielanie soków żołądkowych, pomagają usunąć nadmiar gazów, gdyż są
wiatropędne. Dezynfekują drogi moczowe. W formie naparu lub odwaru przyjmowanego wewnętrznie odtruwają, ułatwiając wydalanie toksyn, przeciwdziałają przeziębieniom, a także je leczą, pobudzają apetyt, regulują trawienie, są przeciwdepresyjne. Pomagają w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomogą nerek lub krążenia krwi.

 Zewnętrznie używa się ich przy leczeniu ropni i czyraków oraz jako środków rozgrzewających (w postaci olejku lub maści) w bólach stawów, mięśni, przy nerwobólach, problemach z korzonkami i hemoroidami.

 Owoce jałowca wchodzą w skład gotowych mieszanek ziołowych Cholagoga I i II, Hepatosan Fix, płynu Cholesol, a olejek jest jednym z komponentów leku Spiritus Angelicae compositus oraz Linimentum saponato-camphoratum, używanych zewnętrznie.

 Dodają również urody. Kąpiele z dodatkiem jałowcowego wywaru leczą trądzik i łojotok. Nacieranie ciała jałowcowym olejkiem rozcieńczonym w wodzie zmniejsza plamy po ospie, odrze, egzemach. Kremy z jego dodatkiem stosuje się w kuracjach przeciwzmarszczkowych, zapobiegających starzeniu się skóry i tworzeniu się plam pigmentacyjnych. Ponadto żucie jagód odkaża jamę ustną i usuwa przykry zapach z ust.

 Surowcem leczniczym są także pędy i same igły jałowca, a także wyizolowany z nich olejek aromatyczny. Obok niego zawierają przede wszystkim związki goryczkowe, do 8% związków żywicowych, garbniki, flawonoidy. Zrobione z nich odwary i napary działają drażniąco na zakończenia nerwowe, rozszerzająco na naczynia włosowate, bakteriobójczo i moczopędnie. Znajdują zastosowanie w kąpielach leczniczych i rozgrzewających, zwalczających choroby skóry, nerwobóle, zapalenie korzonków nerwowych, podagrę.
Sam olejek działa antyseptycznie, moczopędnie, ściągająco, odtruwająco, przeciwtrądzikowo. Stosuje się go najczęściej w kąpielach i półkąpielach przy chorobach kobiecych (zwłaszcza skąpych miesiączkach), hemoroidach, chorobach skóry takich jak egzema, łuszczyca, a także przy zwalczaniu cellulitu. Olejek przyspiesza leczenie trudno gojących się ran.

Uwaga!
Przeciwwskazaniem do stosowania jałowcowych leków są ostre stany zapalne nerek, a także ciąża.

Autor: Kasia Bury
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.