Topinambur  (Helianthus tuberosus L.)

Topinambur (Helianthus tuberosus L.)

Jest rośliną wysoką – dorasta nawet do 3 metrów. Jako „roślina krótkiego dnia” kwitnie między sierpniem a listopadem, a więc w naszym klimacie owoce jej nie dojrzewają. Ale nie o owoce tu chodzi, lecz o wykształcające się na podziemnych pędach liczne (na jednym krzaku może być ich aż 80), podługowate bulwy. To właśnie one są tym, co w roślinie najcenniejsze.

pożywienia, czy w procesach metabolizmu glukozy, tłuszczów oraz cholesterolu. Inulina działa jak rozpuszczalny błonnik pokarmowy, obniżając kaloryczność spożywanych pokarmów, co jest bardzo korzystne dla osób chcących utrzymać prawidłową wagę ciała. Obniża również indeks glikemiczny potraw, przez co jest wskazana dla diabetyków.

Warto wiedzieć
• Topinambur myj szczoteczką, wytnij nożykiem wszystkie „odnogi” (w nich gromadzi się trudny do wypłukania piasek), raz jeszcze wypłucz pod bieżącą wodą i dopiero wtedy obieraj.
• Po obraniu zanurz topinambur na kilka minut w zimnej zakwaszonej wodzie (litr wody i sok z połówki cytryny lub płaska łyżeczka kwasku cytrynowego), ponieważ ze względu na dużą zawartość żelaza bulwy szybko ciemnieją.
• Mimo że topinambur porównuje się często do ziemniaka, gotuje się go zdecydowanie krócej, bo gotowany zbyt długo robi się mączysty.
• Topinambur można uprawiać w ogrodzie, ale trzeba odpowiednio przygotować dla niego miejsce, bo rozrasta się i zagłusza inne rośliny.

 

Przepisy

Kremowa zupa z topinamburów
70 dag topinamburów,
pół średniego selera korzeniowego,
pietruszka,
oliwa,
sok z połówki cytryny,
1/2 łyżeczki kurkumy,
1/2 łyżeczki kolendry mielonej,
suszone (po 1/2 łyżeczki) lub świeże (po łyżeczce): lubczyk,
natka pietruszki,
liść laurowy,
sól morska,
pieprz,
słodka papryka – do smaku,
pestki dyni,
słodka śmietanka

Obierz i pokrój topinambury, zanurz w zakwaszonej wodzie na kilka minut. Obrane seler i pietruszkę pokrój w talarki. Rozgrzej w garnku 2 łyżki oliwy, wrzuć kurkumę, podgrzej, mieszając przez minutę, następnie dodaj topinambur, seler i pietruszkę, duś przez kilka minut na małym ogniu. Zalej 2 litrami wrzątku, dodaj przyprawy. Gotuj pod przykryciem 40 min. Wyjmij liść laurowy i zmiksuj zupę blenderem. Podawaj z prażonymi pestkami dyni i odrobiną śmietanki.

Topinambury pieczone z sosem gruszkowym
Kilogram topinamburów,
25 dag czerwonej
cebuli,
4 gałązki rozmarynu,
6 łyżek oliwy

Sos:
Gruszka – najlepiej świeża, ale może być z kompotu (osączona), 1/2 szklanki gęstej śmietany, 4 łyżki jogurtu, łyżka zielonego pieprzu, najlepiej świeżego, ale może być też ze słoiczka po uprzednim dokładnym wypłukaniu, sól, pieprz, siekana rzeżucha lub szczypiorek – do posypania. Gruszkę pokrój na drobniutkie kawałki, wymieszaj z pozostałymi składnikami. Przelej do miseczki i posyp zieleniną.

Topinambury opłucz, obierz, pokrój na kawałki zbliżonej wielkości. Cebule pokrój w grube piórka. Wymieszaj je ze sobą, a następnie z rozdrobnionym rozmarynem, oliwą i solą, włóż do żaroodpornego naczynia wysmarowanego oliwą. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 45–60 minut w temperaturze 180 st. C. Przed podaniem polej przygotowanym sosem.

Curry z topinamburów i szpinaku
70 dag topinamburów,
40 dag mrożonego szpinaku (jeśli masz świeży, podwój ilość),
1/2 szklanki mleka kokosowego,
około 1/2 szklanki bulionu warzywnego,
2–3 łyżki soku z cytryny,
4 łyżki oleju,
1/2 łyżeczki zmielonej kolendry,
1/2 łyżeczki zmielonego kuminu,
płaska łyżeczka mieszanki garam masala,
czuba

Autor: Wika Filipowicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.