2020kk3
Kłopoty alergików

Kłopoty alergików

Kwitną drzewa i kwiaty, świat na dobre przebudził się z zimowego letargu – zawitała wiosna uważana za najpiękniejszą porę roku. Niestety, dla coraz liczniejszej grupy osób jej nadejście oznacza katar i zaczerwienione oczy… To bowiem także czas szczególnego nasilenia się dolegliwości alergicznych.

Kwitną drzewa i kwiaty, świat na dobre przebudził się z zimowego letargu – zawitała wiosna uważana za najpiękniejszą porę roku. Niestety, dla coraz liczniejszej grupy osób jej nadejście oznacza katar i zaczerwienione oczy… To bowiem także czas szczególnego nasilenia się dolegliwości alergicznych.

Czym jest alergia
Terminu alergia po raz pierwszy użył w 1906 roku wiedeński naukowiec i pediatra Clemens Peter von Pirquet. Słowo to oznacza dosłownie „odmienną reakcję”. O alergii mówimy wtedy, gdy w powstawanie objawów zaangażowany jest nasz układ immunologiczny, w innym przypadku chodzi o nadwrażliwości na daną substancję. Potocznie można powiedzieć, że to uczulenie organizmu na jakieś substancje, nazywane alergenami. Alergeny dzieli się na kilka grup: kontaktowe (czyli mające bezpośredni kontakt ze skórą, możemy być uczuleni na przykład na jakiś metal), pokarmowe, wziewne (czyli przenoszone z wiatrem, w powietrzu: na przykład kurz, pyłki kwiatów, sierść zwierząt) oraz leki. Czasem dzieli się je dodatkowo na okresowe i całoroczne. Ogólnie wymienia się aż kilkadziesiąt tysięcy związków mogących wywołać alergię!

Plaga XXI wieku
W ciągu ostatniego wieku zachorowalność na alergię zwiększyła się kilkadziesiąt razy! 30–40 lat temu trudno było znaleźć kogoś w klasie, ba, czasem i w całej szkole, kto miałby alergię. W tej chwili cierpi na nią lub astmę co czwarte polskie dziecko (w dużych miastach, na przykład w Warszawie, co trzecie…). Szacuje się, że w Europie do 2020 roku co druga osoba będzie miała dolegliwości o podłożu alergicznym! Alergia została oficjalnie uznana za chorobę cywilizacyjną, która choć nie jest zbyt niebezpieczna (w Polsce co roku umiera na nią mniej więcej 10 osób, w tej grupie są też osoby uczulone na jad owadów; dla porównania w USA, gdzie alergia występuje częściej i ma ostrzejsze formy, co roku umiera około 30 alergików uczulonych na same orzeszki ziemne i robione z nich produkty!), to może bardzo utrudnić życie, a niekiedy wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie.

Przyczyny alergii
Prawda jest taka, że w dużej mierze jesteśmy winni sobie sami. Po pierwsze – żyjemy w zbyt sterylnych warunkach (w krajach tak zwanego Trzeciego Świata alergia wśród dzieci jest praktycznie nieznana…). Niemal wszystkie produkty jemy już z hermetycznych opakowań, myjemy je, szorujemy – a przecież przez wieki nasz organizm dostosowywał się do tego, by zwalczać drobnoustroje i wytwarzał coś w rodzaju szczepionki, teraz błyskawicznie musi zmienić swe zdolności i czasem zwyczajnie „wariuje”, czyli na przykład atakuje substancje, które nie są dla niego groźne (przeciwciała łączą się z alergenami i reakcja alergiczna gotowa). Po drugie – jemy żywność przetworzoną, często modyfikowaną genetycznie. Po trzecie – żyjemy w zanieczyszczonym środowisku: alergizująco działają spaliny samochodowe, dym z papierosów, zanieczyszczenia przemysłowe, nawozy. Zaburzają one równowagę w organizmie, niszczą błony śluzowe. Po czwarte wreszcie – alergia ma podłoże genetyczne, rodzice mogą przekazać ją dziecku (ale nie musi być to alergia na to samo), liczba zachorowań rośnie więc lawinowo.

Od urodzenia czy nabyta?
Dorośli ludzie, którzy nagle, po raz pierwszy, zaczynają kichać czy pieką ich oczy, upatrują przyczyny w przeziębieniu. „Alergia? Przecież nigdy wcześniej jej nie miałem, choć jadłem to samo, co teraz i tak samo spędzałem czas!”. Otóż nie – alergie dzieli się na wrodzone i nabyte. Te drugie mogą się pojawić w dzieciństwie, ale równie dobrze kiedy mamy 40, a nawet 50 lat! Obecnie chorują już na nią wszystkie grupy społeczne, wśród dorosłych częstsze są przypadki

Autor: Jan Matul
Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.