2020kk3
Jak zacząć bieganie

Jak zacząć bieganie

Wszyscy zauważamy wzrost zainteresowania bieganiem. Każdego dnia i w każdym mieście można spotkać biegaczy. To dobrze, bo moda na zdrowy i aktywny styl życia jest bardzo pozytywna. Bieganie to taka dyscyplina, że wystarczą dobre buty i już można zacząć. Tak naprawdę biegać każdy może, a najważniejsza kwestia to właściwy początek. Dlatego poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych zadań, które należy wykonać, zanim zrobimy pierwszy krok.

 Przebadaj się
Zawsze warto dowiedzieć się czegoś o sobie, a już na pewno, o aktualnym stanie zdrowia. Jeżeli masz powyżej 45 lat i istnieje u Ciebie ryzyko zachorowań na chorobę serca (nadwaga, czynnik genetyczny, nadciśnienie, wysoki cholesterol), zwiększa się ryzyko ataku serca. Spytaj swojego lekarza, czy nie ma żadnych przeciwskazań do biegania.

Zanim zrobisz pierwszy krok
Wybierz się do dobrego sklepu sportowego. Obsługa na pewno pomoże Ci w dobraniu odpowiedniego obuwia. Są różne typy stopy i ważne, aby nowe buty były dopasowane właśnie do Twojej. Obuwie jest bardzo ważne, właściwie dobrane pozwoli uniknąć ewentualnej kontuzji, ale także przyczyni się do tego, byśmy czerpali z biegu jedynie przyjemność. Będzie to dobrą motywacją, bo jak już są właściwe buty – to skończyły się wymówki.

 Rozgrzewka
Nie zapominaj o tym elemencie treningu. Należy delikatenie rozgrzać wszystkie stawy, tak, aby nie był to dla nich szok, gdy zaczniemy biec. Rozgrzewka powinna trwać od 5 do 10 minut. Możesz wykonać następujące ćwiczenia:

 Dbaj o technikę
W czasie biegu pamiętaj o następujących elementach:

l ramiona:     ruszaj nimi swobodnie, staraj się nie spinać łopatek ani nie zaciskać pięści. Rękami poruszaj naprzemianstronnie w stosunku do ruchu nóg.

l sylwetka:     biegaj w pozycji wyprostowanej, nie pochylaj się do przudu ani nie patrz pod nogi, bo wtedy obciążasz swój odcinek lędźwiowy i w konsekwencji możesz nabawić się kontuzji.

l nogi:     zadbaj o właściwą długość kroku. Stopa powinna lądować dokładnie pod Tobą, a nie, przed, bo to by oznaczało, że robisz za długi krok. Lekkie uniesienie kolan podczas biegu pozwoli na mniejsze straty energii.
    
Na koniec rozciąganie
Po biegu należy się chwilę rozciągnąć. Nie przesadzaj jednak, ponieważ Twoje mięśnie są i tak już naruszone po bieganiu. Wykonaj poniższe ćwiczenia:

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.