zamiast wstępu

zamiast wstępu

Mamy początek lata, ale jakiś taki chimeryczny, chłodnawy. Wierzymy wszakże, że słońce wychyli się łaskawie zza chmur i pozwoli nam korzystać z jego dobrodziejstwa. Ale jak co roku przestrzegamy – korzystajcie mądrze z jego blasku, odpowiednio zażywajcie kąpieli słonecznych, ubierajcie się i odżywiajcie stosownie do pory roku, zwłaszcza w okresie upałów.

Mamy początek lata, ale jakiś taki chimeryczny, chłodnawy. Wierzymy wszakże, że słońce wychyli się łaskawie zza chmur i pozwoli nam korzystać z jego dobrodziejstwa. Ale jak co roku przestrzegamy – korzystajcie mądrze z jego blasku, odpowiednio zażywajcie kąpieli słonecznych, ubierajcie się i odżywiajcie stosownie do pory roku, zwłaszcza w okresie upałów.

Jak się ustrzec oparzeń słonecznych i udarów oraz jak się rozsądnie chłodzić – radzą Beata Kondysar, Aneta Maziarz, Jan Matul. Z kolei Anna Czelej, znakomita popularyzatorka Kuchni Pięciu Przemian podpowiada, jak gotować zgodnie z porą roku, po jakie warzywa, owoce czy przyprawy sięgać w lecie, by utrzymać organizm w równowadze i nie szkodzić zdrowiu.

Coraz więcej światłych lekarzy zwraca uwagę na rolę profilaktyki zdrowotnej oraz propaguje leczenie żywieniem. Należy do nich m.in. Jadwiga Kempisty, z którą rozmowę na ten temat zamieściliśmy w poprzednim numerze, a w tym kontynuujemy. Być może nie wszyscy będą przekonani, żeby nie łączyć warzyw z owocami – w sokach i koktajlach zwłaszcza, lecz osoby mające kłopoty z układem trawiennym powinny to wziąć pod uwagę przygotowując posiłki.
Może niektórych oburzy też stosunek naszej rozmówczyni do mrożonych jagód, ale pamiętajcie, że mówi ona o walorach zdrowotnych tak, a nie inaczej konserwowanych i przygotowywanych owoców. Ostatnio naukowcy polecają wyciskarki do soków, zamiast sokowirówek, bo w wyciskanym soku zachowuje się więcej składników prozdrowotnych i naprawiających nasz organizm.

Zamiast sięgać po suplementy diety, które niekiedy jednak są konieczne, warto skorzystać z obfitych darów lata w postaci owoców, warzyw, ziół… Nie skąpmy ich sobie i bliskim. Spożywajmy je na surowo, gotujmy z nich kompoty, róbmy napary i serwujmy ochłodzone w upały. BĘDĄ TAŃSZE, ZDROWSZE I SMACZNIEJSZE niż pełne chemicznych dodatków napoje ze sklepu.
Przypominamy też, że wiele owoców zapobiega nowotworom, starzeniu się i wzmacnia system nerwowy, nie wspominając już o zawartych w nich witaminach i mikroelementach, które są lepiej przyswajalne przez organizm niż te w tabletkach czy kapsułkach.
Borówki czernice, maliny, jeżyny, morele, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie, agrest, porzeczki, morwy w sezonie powinny gościć codziennie na stole. Warto z nich także przygotować przetwory na zimę, według porad doktor Kempisty.

Lipiec i sierpień to pora zbioru ziół, które w tych miesiącach kwitną. Podpowiadamy Wam, jakie zioła warto w tych miesiącach pozyskiwać do codziennego użytku, suszenia i konserwowania w alkoholu czy oliwie. Najczęściej zbiera się kwiaty, liście bądź kwitnące wierzchołki roślin, np. nawłoci pospolitej, rzepiku… Owoce i korzenie pozyskujemy zazwyczaj jesienią lub wczesną wiosną.
Oczywiście nie zbieramy ziół w mieście, w pobliżu autostrad, dróg, zakładów przemysłowych itp. Jeżeli mają służyć zdrowiu, powinny być zebrane w „czystych” miejscach – w głębi lasu, na polanach, łąkach, ekologicznych plantacjach.
W tym numerze prezentujemy zioła mniej znane, ale bardzo cenne dla zdrowia i samopoczucia.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.naturaity.pl i czekamy na Wasze listy, pytania oraz sprawdzone sposoby radzenia sobie z rozmaitymi schorzeniami.

Z życzeniami udanych wakacji
ZIELARKA

Autor: Zielarka
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.