Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna

Chorobę lokomocyjną, czyli kinetozę powoduje prawdopodobnie sprzeczność informacji docierających do naszego mózgu i powodujących w nim, mówiąc potocznie – mętlik.

ci, ziewanie, zwiększona potliwość, lekki ucisk w skroniach, słaby, a potem narastający ból głowy.

Herbatka z mierznicy czarnej
Łyżeczkę suszonych ziół zalać szklanką wrzątku, parzyć jak wyżej. Dosłodzić odrobiną miodu. Dodać szczyptę imbiru. Pić pół szklanki 2 razy dziennie przez 5 dni przed podróżą.

Ciasteczka imbirowe lub kminkowe
2 szklanki mąki, 2 czubate łyżeczki sproszkowanego imbiru lub 2 łyżeczki świeżo roztartego korzenia tej przyprawy albo 2 czubate łyżeczki świeżo zmielonego kminku, łyżeczka kakao, 250 g masła, 2 żółtka, 100 g cukru pudru

Przesianą mąkę wymieszać z imbirem lub kminkiem, kakao i posiekanym w drobną kostkę masłem, rozetrzeć na jednolitą masę, dodać żółtka i cukier, znowu dobrze wymieszać, zagnieść ciasto. Zawinąć je w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 min. Po tym czasie wyjąć, rozwałkować na placek grubości około 1 cm. Za pomocą kieliszka wykroić małe kółka (na podróż do żucia ciastka nie powinny być zbyt duże, ale można je formować w dowolnych kształtach i dowolnej wielkości – w gwiazdki, serduszka itd. – zależnie od fantazji). Piec je w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C na blasze wyłożonej pergaminem przez około 15 min.

Autor: Aurelia Wrońska
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.