Trening instant

Trening instant

Po opublikowaniu w poprzednim numerze \"Natura i Ty\" artykułu A. Bytofa pt. „Odchudzanie z Adamem” otrzymaliśmy wiele listów z prośbą o rozwinięcie tematu i więcej informacji o ćwiczeniach zalecanych przez autora.

Po opublikowaniu w poprzednim numerze "Natura i Ty" artykułu A. Bytofa pt. „Odchudzanie z Adamem” otrzymaliśmy wiele listów z prośbą o rozwinięcie tematu i więcej informacji o ćwiczeniach zalecanych przez autora.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej metody odchudzania, a właściwie pozbywania się zbędnego tłuszczu z organizmu, jest aktywność fizyczna. Większość ludzi kojarzy ćwiczenia w tym kontekście z godzinami spędzonymi na bieganiu, długich spacerach lub na rowerze. Przeliczamy przebiegnięte, czy też przejechane kilometry na spalone kalorie i stwierdzamy, że odchudzanie to naprawdę ciężka praca. Kończy się to zazwyczaj, po paru pierwszych tygodniach entuzjazmu, przełożeniem odchudzania na przyszły rok.

W systemie BodyOK24 ćwiczenia rozumiane są zupełnie inaczej. Tak naprawdę nie chodzi w nich o wydatek kaloryczny, choć to również ma jakieś tam znaczenie. Najważniejsze są zmiany metaboliczne, które wywołują w naszym
organizmieodpowiednie ćwiczenia. Jeżeli potrafią one wywołać np. mechanizm spalania tkanki tłuszczowej, nawet przy niewielkim wydatku kalorycznym, to będą one dla nas korzystniejsze. W ciągu godziny biegania możemy bowiem spalić około 200 kcal, czyli tyle, co zjedzenie pączka i wypicie osłodzonej kawy latte do niego. Bieganie zatem nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem, jeżeli liczyć tylko bilans kaloryczny.

Z innego punktu widzenia, ćwiczenia budujące masę mięśniową będą jeszcze korzystniejsze, ponieważ mięśnie są najbardziej „energożerną” tkanką naszego ciała. Osoba mająca dużą ilość mięśni (czyli małą ilość tłuszczu), będzie miała o wiele wyższy tzw. wskaźnik metabolizmu spoczynkowego. Oznacza to, że nawet gdy leży ona przed telewizorem, spala więcej kalorii niż osoba o tej samej wadze, ale z większą ilością tkanki tłuszczowej. Człowiek dobrze umięśniony, zużyje w ciągu godziny więcej kalorii przyjętych podczas kolacji na samo podtrzymanie tkanki mięśniowej niż osoba otyła, która nie ma mięśni, u której nadwyżka kaloryczna zostanie przekształcona w jeszcze większą ilość tłuszczu. W procesie odchudzania chodzi więc o to, by ćwiczenia dawały największy przyrost tkanki mięśniowej oraz żeby wywoływały procesy spalania tkanki tłuszczowej. Jeżeli pobudzimy oba te procesy, tak jak to ma miejsce w systemie BodyOK24, to spadek wagi ciała może być stosunkowo niewielki, ponieważ spalona tkanka tłuszczowa zostaje zastąpiona tkanką mięśniową. Jednak z pewnością zauważymy to, patrząc w lustro, a już na pewno zauważą to inni!

Jakie ćwiczenia są zatem najbardziej korzystne? Okazuje się, że jest to wysiłek bardzo krótki, ale bardzo intensywny. Uczestnicy webinarów „Odchudzanie z Adamem” nie mogli uwierzyć, gdy mówiłem im, że do tego, by osiągnąć odpowiednie zmiany w organizmie, wystarczy nawet 12 minut odpowiednich ćwiczeń na tydzień! Z czasem przekonali się, że to prawda.

Mówimy tu o dwóch rodzajach treningu: HIIT (High Intensity Interwal Trening – trening interwałowy o wysokiej intensywności) oraz HIST (High Intensity Strength Trening – trening siłowy o wysokiej intensywności). Pierwszy powoduje w bardzo krótkim czasie (trwa około 4 minut) maksymalne zmęczenie mięśni oraz zmiany metaboliczne, sprzyjające spalaniu tłuszczu, utrzymujące się przez 48 godzin po treningu. W porównaniu z klasycznym bieganiem, rowerkiem czy bieżnią możemy osiągnąć podobne rezultaty dopiero po około godzinie treningu, a niektóre mechanizmy nie zostaną nawet w ogóle pobudzone. Klasyczne ćwiczenia są zatem bardzo nieefektywne i nieekonomiczne.

Przykładem treningu HIIT jest syst

Autor: Adam Bytof
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.