Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa?

O mitach związanych z kawą, sposobach jej parzena w domu oraz o tym, jak wypić ją za jedno euro w drogiej włoskiej kawiarni, z PAWŁEM CIEĆKIEWICZEM, baristą, podróżnikiem, pasjonatem smaków i zapachów, rozmawia Jolanta Podsiadła.

awowca i zaczynały szaleć, co zwróciło uwagę ich pasterza. Ale wybór kawy jest kwestią gustu, bo każdy region ma swoją specyfikę, swoje smaki. Ja osobiście lubię kawy afrykańskie – z Nigerii, Etiopii. Ale lubię też próbować różne inne i z nimi eksperymentować.

Jakie jest Pana najlepsze/najzabawniejsze wspomnienie związane z kawą?
– W Radżastanie w Indiach, przechadzając się uliczkami średniowiecznego miasteczka, trafiłem na coffee mastera, jak głosił napis na ścianie. Pod nim siedział Hindus, który przygotowywał kawę, zapewniając, że jest najlepsza na świecie. Oczywiście postanowiłem spróbować. Podał mi fantastyczny napar – aromatyczny, korzenny. Poprosiłem, aby pokazał mi, jak go robi, a on się zgodził. Siedział po turecku, przed sobą miał kamień, na którym po kolei kładł kardamon i inne przyprawy, mielił drugim kamieniem, dodawał do dzbanka, dolewał mleka, dodawał kolejne przyprawy, stawiał na ogniu, zdejmował, znowu coś dodawał. Słowem – cała ceremonia. Patrzyłem i czekałem z niecierpliwością, jakiej też kawy do tego wszystkiego użyje. Wreszcie sięgnął po kawę. Wyjął… saszetkę Nescafe i wsypał jej zawartość do dzbanka. I tak oto czar prysnął. A morał z tego taki, że jeśli coś nam smakuje, to czasami lepiej nie wiedzieć, co jest w środku.

Dziękuję za rozmowę.
Jolanta Podsiadła

Autor: Jolanta Podsiadła
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.