„Dziady”, czyli uczep trójlistkowy (Bidens tripartitus)

Chciałam zrobić nalewkę na zielonych szyszkach sosnowych i postanowiłam rozrąbać każdą szyszkę, by lepiej naciągnęły. Spieszyłam się. Siekiera była ostra. Wkrótce zobaczyłam, że opuszka wskazującego palca lewej ręki zwisa na kawałku skóry.

rz w przypadku alergii, niedomagań wątroby i śledziony (o tym dowiedziałam się z rosyjskich książek zielarskich), krzywicy i dla poprawienia przemiany materii oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Wówczas należy zaparzyć 1 łyżeczkę suszu 250 ml wrzątku i parzyć jak wyżej. Pić po pół szklanki między posiłkami.

Znakomicie także działają kąpiele z dziadów przy otyłości, dermatozach rozmaitych, owrzodzeniach, czyrakach, liszajach, trądziku, grzybicy itp. Wystarczy zaparzyć 5 garści dziadów 5 litrami wrzątku, przykryć na pół godziny i przelać do wanny napełnionej wodą. Taka kąpiel znakomicie odpręża i wycisza oraz oczyszcza, napina i wygładza skórę. Można w takim naparze moczyć stopy zaatakowane grzybicą lub innymi schorzeniami, ale wtedy przygotowujemy go połowę i nie rozpuszczamy w wodzie. Radzę wypróbować właściwości tego ziółka.

Serdecznie pozdrawiam
Maria

Od redakcji
O uczepie pisaliśmy już w numerze  9–10/2011. Na następnej stronie przypominamy kilka przepisów, które mogą być przydatne, bo nad brzegami rowów, strumieni, rzek i jezior, w wilgotnych lasach oraz na wilgotnych łąkach uczep kwitnie jeszcze we wrześniu.

Przepisy

Napar
Łyżkę ziela uczepu zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Odcedzić. Pić po 1/2 szklanki między posiłkami jako środek oczyszczający organizm z toksyn oraz zwalczający dolegliwości skórne. Zewnętrznie dobrze jest go stosować jako tonik do cery zanieczyszczonej, trądzikowatej, zwiotczałej oraz do kąpieli i okładów.

Nalewka z uczepem
Garść ziela zalać w słoiku 1/2 litra spirytusu wymieszanego z 1/2 szklanki przegotowanej wody. Szczelnie zamknąć, odstawić na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Następnie odcedzić przez bibułę filtracyjną lub po prostu filtr do kawy, dobrze odciskając zioła. Przelać do czystej butelki. Stosować do nacierania obolałych stawów, a po rozcieńczeniu pół na pół wodą – do przecierania miejsc dotkniętych trądzikiem, ropnych krost. Łagodzi także świąd i obrzęki spowodowane ukłuciami i ugryzieniami owadów – nawet tak nieprzyjemnymi jak po ataku meszek.

Oliwka z uczepem
Świeżym zielem (umytym i wysuszonym) napełnić wyparzony słoik do wysokości 1/3. Dopełnić go oliwą z oliwek, wcześniej wymieszaną z ampułką witaminy E w płynie (można kupić w aptece). Słój szczelnie zamknąć i odstawić w słoneczne miejsce na 2 tygodnie. Następnie oliwę przecedzić przez gazę. Przechowywać w lodówce – ale nie dłużej niż
2 miesiące, potem trzeba zrobić świeżą porcję. Stosować przy podrażnieniach skóry, odmrożeniach, oparzeniach, ukąszeniach owadów, bólu mięśni i stawów. Ta oliwka nie tylko leczy, ale i pielęgnuje skórę. Z tym że do pielęgnacji twarzy lepiej zastąpić oliwę olejkiem migdałowym lub oliwą z pestek winogron, zmniejszając proporcje wszystkich składników: na 2 łyżki uczepu 1/2 olejku i 5–6 kropel witaminy E. Taki olejek poprawia napięcie zwiotczałej skóry, uelastycznia ją i spłyca zmarszczki.

Mazidło na grzybicę stóp
Zmieszać w równych częściach: 2 stołowe łyżki pociętego drobno ziela uczepu i 2 łyżki jaskółczego ziela (glistnik) oraz 2 łyżki octu jabłkowego. Utrzeć na miazgę w makutrze lub porcelanowym moździerzu. Przełożyć do wyparzonego słoiczka (pokrywkę przetrzeć spirytusem salicylowym!) i wstawić do
lodówki. Po umyciu i starannym wytarciu stóp, posmarować mazidłem palce i miejsca między palcami, założyć bawełniane skarpetki. Po dwóch godzinach stopy obmyć wodą z sodą. Stosować przez
7 dni, zrobić przerwę na 3 dni i w razie potrzeby powtórzyć kurację.
Uwaga! Nakładać mazidło w rękawiczkach lub szpatułką. Ręce starannie umyć.

Kąpiel z zielem uczepu
250 g ziela uczepu zalać 5 litrami wrzątku, odstawić na 30 minut pod przykryciem, odcedzić. Dodać do wody w wannie. Moczyć się przez 30 minut. Pomaga przy świądzie, trądziku, pokrzywce, czyrakach, trudno gojących się ranach, w stanach zapalnych skóry, którym towarzyszy zaczerwienienie, podrażnienie, w schorzeniach reumatycznych.

Kąpiel z zielem uczepu II
150 g ziela uczepu wymieszać z 50 g rumianku i 10 g liści szałwii. Zalać zioła 3 litrami wody, gotować do zawrzenia i podgrzewać na maleńkim ogniu jeszcze 5 minut. Odstawić pod przykryciem na 10 minut, odcedzić, wlać do wody w wannie. Moczyć się przez 20–30 minut. Dla dzieci lepiej zrobić odwar nieco słabszy – ze 100 g uczepu, 20 g rumianku i 10 g szałwii. Stosować w takich samych przypadkach jak kąpiel pierwszą, a także skazie białkowej, krzywicy.
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.