Gardłowa sprawa

Gardłowa sprawa

Co roku w okresie jesienno-zimowym 70-90% Polaków uskarża się na ból gardła. Różne są jednak jego przyczyny, objawy, a przede wszystkim metody leczenia.

Co roku w okresie jesienno-zimowym 70-90% Polaków uskarża się na ból gardła. Różne  są jednak jego przyczyny, objawy, a przede wszystkim metody leczenia.

Wirusowe zapalenie gardła
Potocznie nazywa się je po prostu przeziębieniem. Występuje zdecydowanie najczęściej – 90% zapaleń gardła u dorosłych wywołują właśnie wirusy (u dzieci odsetek ten jest niższy, wynosi ok. 65–70%). Mogą to być rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy, ewentualnie wirusy grypy, cytomegalii czy opryszczki. Przenoszą się one metodą kropelkową, a także przez ręce zanieczyszczone wydzieliną z gardła lub nosa osoby chorej (najczęściej u dzieci przebywających w większych skupiskach). Zaczyna się od zaczerwieniania tylnej części gardła, uczucia suchości i bólu podczas połykania, będących naturalną reakcją odpowiedzialnej za naszą odporność tkanki limfoidalnej, w tym przypad...

Autor: Jan Matul
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.