Malina

Rośnie u nas jeszcze dziko w lasach i w zaroślach, ale najczęściej uprawia się ją w wielu odmianach w ogrodach, na działkach i na dużych plantacjach.   Znosi półcień, ale najsilniej rozkrzewia się i owocuje w miejscach nasłonecznionych, na zrębach i obrzeżach lasów. Maliny

homa, arial, helvetica, sans-serif;">Dla urody

Maść łagodząca podrażnienia

2 część soku ze świeżych malin wymieszać dokładnie z 2 częściami stopionego masła. Przełożyć do słoiczka, przestudzić. Przechowywać w lodówce.

 

Tonik malinowy

1/2 szklanki umytych malin zalać szklanką czystej wódki, szczelnie zamknąć i odstawić na 3 tygodnie. Następnie odcedzić i zmieszać pół na pół z wodą. Oczyszcza i odświeża.

 

Maseczka dla każdej cery

Garść malin wymieszać z 4 łyżkami stołowymi surowego mleka. Położyć ją na twarzy i trzymać, póki nie wyschnie. Wtedy zdjąć i przemyć twarz letnią wodą.

Lotion na gładką cerę

Łyżkę soku ze świeżych malin zmieszać z 4 łyżkami mleka. Natrzeć płynem twarz i pozostawić do zaschnięcia. Zmyć letnią wodą.

Maść przeciwtrądzikowa

1 część soku ze świeżych malin wymieszać dokładnie z 4 częściami wazeliny lub masła. Maść przechowywać w przykrytym naczyniu porcelanowym w lodówce. Nacierać skórę wieczorem, przed snem.

 

Lotion oczyszczający skórę

Szklankę świeżych, oczyszczonych owoców malin zalać 300 ml spirytusu i pozostawić na miesiąc w szczelnie zamkniętym naczyniu z ciemnego szkła. Przed użyciem płyn rozcieńczać przegotowaną wodą w proporcji 1:1 i odcedzać.

 

Tonik przeciw podrażnieniom skóry

2 łyżki świeżych liści malin zalać szklanką wrzątku i zostawić pod przykryciem na 30 minut. Naparem zmywać podrażnioną skórę twarzy.

 

Maseczka odświeżająca

Garść malin wymieszać z dwiema łyżkami śmietanki i rozłożyć na twarzy na 20 minut. Zmyć mlekiem.

 

 

Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.