Po opalaniu

Po opalaniu

Nie sposób walczyć z modą na letni brąz – już były takie próby, propagowane przez dermatologów, jednak nawoływanie, że „blade jest piękne” – nie przyniosło rezultatu na masową skalę. Odrobina słońca jest zresztą jak najbardziej wskazana i ma swoje dobre strony.

ała, poczynając od dekoltu, kończąc na stopach.

Z glinki i kwiatów
Wymieszać 2 łyżki ziaren owsa z łyżeczką pokruszonych, suszonych kwiatów lawendy i łyżeczką płatków czerwonej róży, zmielić na proszek, dodać 2 łyżki sproszkowanej białej glinki kosmetycznej. Zwilżyć wodą, by powstała gęsta pasta i natrzeć nią skórę całego ciała.
Fasolowy
Suszone nasiona fasoli zmielić na proszek, przesiać go przez sito i zwilżyć mlekiem tak, by otrzymać gęstą pastę. Nacierać nią skórę.

Cytrusowy
Wysuszone, pokrojone skórki cytrusów zemleć na proszek, 1 łyżkę proszku wymieszać z łyżką oliwy z pestek winogron i przecierać otrzymaną papką skórę ciała.

Solny
1/4 szklanki gruboziarnistej soli morskiej
wymieszać z 2 łyżkami olejku migdałowego i 2 łyżkami pełnotłustego mleka. Nakładać pastę na dłonie i masować nimi całe ciało.

Kąpiele
Doskonałym sposobem, by nawilżyć i wygładzić przesuszoną skórę, są kąpiele z dodatkiem mleka lub maślanki. Dzięki nim staje się ona miękka i delikatna. Obowiązkowo robimy je sobie po pilingu, ale najlepiej – co wieczór przed snem. To przecież niezwykle przyjemny zabieg – można podczas niego wspaniale odpocząć, marząc o czymś przyjemnym, medytując lub nie myśląc o niczym… Jak kto woli.

Kąpiel maślankowa
Wlać do wanny z ciepłą wodą 3 litry maślanki. Moczyć się przez 20 minut, spłukać letnią wodą. Nie używać przy tym mydła, maślanka ma właściwości oczyszczające. Taka kąpiel odświeża i regeneruje skórę.

Kąpiel maślankowo-oliwkowa
Do wanny z ciepłą wodą wlać 3 litry maślanki. Namaścić całe ciało oliwą z oliwek i wejść do wody. Moczyć się przez 20 minut, potem wziąć prysznic. Można użyć bardzo delikatnego mydła. Ta kąpiel to doskonała odżywka dla skóry, szczególnie zmęczonej, przesuszonej słońcem, z nierówno schodzącą opalenizną.

Kąpiel miodowo-mleczna
W 2 litrach lekko podgrzanego tłustego mleka rozpuścić, mieszając, szklankę miodu i mieszaninę wlać do ciepłej wody w wannie. Moczyć się przez 20 minut. Potem spłukać letnią wodą. To dość luksusowy, bo nie najtańszy zabieg, ale warto go zastosować, zwłaszcza przy zmęczonej, zwiotczałej skórze – ujędrni ją i odświeży, wygładzi zmarszczki.

Sól-mleko-miód
Wsypać 1/2 kg soli kuchennej do wanny i puścić na nią strumień ciepłej wody. Podgrzać litr tłustego mleka, rozpuścić w nim szklankę miodu i mieszaninę wlać do słonej wody w wannie. Moczyć się przez 15 minut. To kąpiel dla skóry normalnej – przy przesuszonej należy zmniejszyć ilość soli o połowę, za to podwoić ilość mleka. Zabieg wygładza, odświeża i regeneruje skórę.

Kąpiel mleczno-otrębowa
Podgrzać w dużym garnku 3 litry mleka, wsypując do niego 250 g otrąb pszennych. Na małym ogniu doprowadzić do wrzenia, od czasu do czasu mieszając. Odcedzić mleko przez gazę, starannie odciskając otręby. Wlać je do wody w wannie. Moczyć się przez 20 minut. Ta kąpiel wspaniale oczyszcza pory i odżywia zmęczoną skórę.

Po kąpieli
Olejki do ciała
Po ciepłej kąpieli skóra staje się podatna na wchłanianie składników odżywczych. Dlatego warto ją potraktować dobrym olejkiem. Oleje tworzą na powierzchni skóry delikatną powłokę, która chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i nadmierną utratą wody. Zmiękczają, nawilżają i uelastyczniają naskórek, działają antybakteryjnie, łatwo wnikają do głębiej położnych warstw skóry, wzbogacając ją w cenne witaminy i minerały – między innymi witaminę E, która opóźnia wiotczenie skóry i powstawanie
Autor: Beata Kondysar
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.