Jak zwalczać infekcje u dzieci? (cz.1)

Jak zwalczać infekcje u dzieci? (cz.1)

Dzieci od momentu przyjścia na świat rozpoczynają jego i poznawanie. Każdego dnia są poddawane niezliczonym bodźcom i doznają wciąż nowych wrażeń. W procesie wzrastania i dojrzewania napotykają na różne przeszkody, które muszą pokonać. W czasie pierwszych siedmiu lat życia należą do nich także i infekcje oraz drobne zachorowania, szczególnie dające się we znaki jesienią i zimą.

GORĄCZKA

Gorączka, w której ciepłota ciała przekracza 38°C, sama w sobie nie jest chorobą, ale jej objawem, odpowiedzią organizmu na infekcję i sygnałem pobudzenia mechanizmów obronnych.

Nie należy więc przy pierwszych oznakach gorączki zwalczać jej za pomocą leków. Natomiast konieczne jest dokładne obserwowanie jej przebiegu i zbadanie przyczyny jej wystąpienia. W dwóch trzecich wszystkich przypadków przyczyną są przeziębienia lub inne infekcje, jak zapalenie pęcherza, migdałków lub ucha środkowego. Często gorączka jest zwiastunem zbliżającej się choroby wieku dziecięcego (np. świnki).
Większość dzieci ciężko znosi temperaturę przekraczającą 39°C. Są wtedy apatyczne, nie chcą jeść ani pić, a nawet mają dreszcze. Wówczas wskazane jest obniżenie temperatury za pomocą łagodnych środków. Muszą pić duże ilości niesłodzonej herbaty, niegazowanej wody mineralnej z cytryną lub rozcieńczonych soków owocowych, by się nie odwodnić. Napoje powinny być chłodne, ale nie zimne.

Przebieg gorączki można podzielić na trzy stadia, w czasie których można zastosować różne środki:

1. Wzrost temperatury – należy wesprzeć gospodarkę cieplną organizmu i wzmocnić jego siły obronne ciepłą odzieżą, termoforem, naparem z czarnego bzu, naparem z kwiatów lipy lub gorącym sokiem z owoców czarnego bzu. Dzieciom smakuje też czarna herbata z sokiem.

2. Utrzymywanie się gorączki – aby obniżyć temperaturę, należy zastosować owinięcie nadgarstków (u niemowląt), łydek (u dzieci) lub chłodzący okład z cytryny na stopy.

3. Napad gorączki – kąpiel całego ciała może teraz pomóc je odświeżyć i ożywić. Jeżeli po kąpieli nie wytrzemy dziecka, będzie ona miała również działanie obniżające temperaturę.
Koniecznie trzeba pójść do lekarza, gdy:
-  stan ogólny dziecka się pogarsza,
-  gorączka trwa przez kilka dni,
-  występuje ból głowy, odurzenie
(oszołomienie) lub sztywność karku,
-  dziecko ma skurcz gorączkowy,
-  dziecko skarży się na bóle brzucha, a różnica temperatury w jelicie
i pod pachą jest większa niż pół stopnia,
-  gorączkuje niemowlę poniżej
6. miesiąca życia.
 

ZABIEGI

Owinięcie nadgarstków
Metoda znajduje zastosowanie przy gorączce lub osłabieniu krążenia i bólu głowy – niezależnie od temperatury ciała. Nie należy jej stosować przy zimnych dłoniach i stopach oraz dreszczach. Owinięcie nadgarstków sprawia, że ciało oddaje bezpiecznie nadmiar ciepła, obniża gorączkę i wzmacnia krążenie. Jest zalecane w każdym wieku – szczególnie u niemowląt i dzieci, które nie tolerują owinięcia łydek.

Do wykonania zabiegu potrzebne są: miska z letnią wodą w temperaturze 2°C – maksymalnie 5°C niższej niż temperatura ciała oraz plaster do przymocowania. Dla niemowląt należy przygotować ściereczkę wewnętrzną – 2 paski z cienkiej tkaniny bawełnianej, np. stare pieluszki z tetry (1,5 cm x 15 cm) oraz ściereczkę wierzchnią – 2 paski z grubej tkaniny bawełnianej, np. frotté lub flaneli (2 cm x 15 cm). Dla dzieci należy przygotować ściereczkę wewnętrzną – 4 paski z cienkiej tkaniny bawełnianej (4 cm x 15 cm) oraz ściereczkę wierzchnią – 4 paski z grubej tkaniny bawełnianej np. frotté lub flanela (5 cm x 30 cm). Zamiast ściereczek zewnęt...

Autor: Karolina Górecka
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.