Jak zwalczać infekcje u dzieci (cz. II)

Jak zwalczać infekcje u dzieci (cz. II)

Dzieci od momentu przyjścia na świat rozpoczynają jego odkrywanie i poznawanie. Każdego dnia są poddawane niezliczonym bodźcom i doznają wciąż nowych wrażeń. W procesie wzrastania i dojrzewania napotykają różne przeszkody, które muszą pokonać. W czasie pierwszych siedmiu lat życia należą do nich przede wszystkim infekcje i drobne zachorowania, szczególnie dające się we znaki zimą.

KASZEL
Kaszel może występować we wszystkich wariantach i odmianach: od lekkiego pokasływania po męczące ataki bolesnego kaszlu, od kaszlu spowodowanego podrażnieniem po silne zwyrodnienia śluzowe z plwociną lub koklusz dziecięcy.

Właściwie kaszel jest kolejnym naturalnym odruchem obronnym organizmu, pojawiającym się w celu uwolnienia dróg oddechowych z obcych ciał i ich oczyszczenia. Musimy zatem automatycznie odkaszlnąć, gdy się na przykład zakrztusimy lub znajdziemy w zakurzonym pomieszczeniu.

Jednak za tym raczej niespecyficznym symptomem mogą kryć się różne schorzenia. Główną przyczyną ostrego kaszlu u dzieci są prawie zawsze infekcje dróg oddechowych. Winne są wirusy powodujące przeziębienie, atakujące śluzówkę dróg oddechowych i oskrzela. Ale mocny kaszel może też być spowodowany przez alergie lub chroniczne choroby płuc, takie jak astma oskrzelowa lub mukowiscydoza, obce ciało w drogach oddechowych, podrażnienie dymem (także papierosów) lub środkami zapachowymi.

Przy kaszlu bez jakiś nietypowych odgłosów w czasie oddychania można z powodzeniem leczyć dziecko metodami domowymi.

Należy rozróżniać przy tym pomiędzy środkami rozpuszczającymi wydzielinę i środkami łagodzącymi drażniący kaszel. Wiele sposobów domowych powoduje szybkie rozpuszczenie śluzu, który jest wydalany podczas częstego kaszlu. Dlatego kaszel dziecka na początku takiej terapii może się jeszcze nasilić. Nie powinno to nas niepokoić, ale z tego powodu środki rozpuszczające wydzielinę powinno się stosować w ciągu dnia.

Środki łagodzące kaszel wspomagają sen małego dziecka. Najkorzystniejszym czasem do ich zastosowania jest moment pójścia do łóżka.
Leczenie najlepiej jest rozpocząć od razu, żeby kaszel nie zdążył się umocnić. Podkoszulek z długim rękawem, najlepiej z wełny, utrzymuje klatkę piersiową i ramiona w cieple i pomaga zwalczyć przeziębienie.

W przypadku kaszlu mokrego warto:
 przygotować syrop lub napar rozpuszczający wydzielinę i ułatwiający jej odkrztuszenie. Może to być syrop z rzepy lub cebuli albo herbatka na kaszel z anyżu, podbiału, korzeni pierwiosnków, babki lancetowatej i malwy.

Najbardziej pomocne jest zastosowanie zewnętrzne:

l  coraz cieplejszych kąpieli stóp
przy zaczynającym się kaszlu,

l  ciepłych owinięć piersi lub okładów z tymianku przy silnym kaszlu
skurczowym,

l  ciepłych owinięć z cytryny
przy skurczowym kaszlu z gorączką,

l  ciepłych okładów na piersi z ziemniaków przy suchym, bolesnym kaszlu, rozpuszczających wydzielinę,

l  kompresów olejkowych z lawendy
lub melisy, działających uspokajająco i rozkurczowo,

l  okładów z wosku pszczelego, rozpuszczających wydzielinę i łagodzących
podrażnienia.

Jeżeli kaszel trwa dłużej niż 10 dni i dziecko ma równocześnie dłużej niż przez 2 dni wysoką gorączkę, należy udać się z nim do lekarza.

Jeśli niemowlę zaczyna kaszleć, powinno dużo pić, żeby śluz mógł się rozpuścić. Jeśli to możliwe, należy karmić dziecko piersią częściej lub podawać koperek. Nie powinno się jeszcze stosować żadnych specyfików na kaszel, ponieważ niemowlęta mogą reagować alergicznie na niektóre składniki roślinne. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby powietrze w pomieszczeniu nie było przesuszone. Aby je nawilżyć, możemy w pobliżu łóżeczka zawiesić mokre ręczniki. Przy niemowlętach należy się powstrzymywać przed używaniem olejków ete...

Wydanie
Partnerzy:

Oficjalna strona magazynu "Natura i Ty" wydawanego przez Centrum "REA" od 2008 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.