Bobas lubi wybór

Pojawienie się dziecka w rodzinie to ważne wydarzenie. Natomiast troska o nie to pierwszy i podstawowy sprawdzian stosunku człowieka do człowieka. Jedną z wielu ważnych kwestii, o których rodzice powinni zadecydować już na wstępie, jest żywienie swojej pociechy. Najprostszych i najlepszych dla dziecka rozwiązań dostarcza tutaj matka natura.

Pojawienie się dziecka w rodzinie to ważne wydarzenie. Natomiast troska o nie to  pierwszy i podstawowy sprawdzian stosunku człowieka do człowieka. Jedną z wielu ważnych kwestii, o których rodzice powinni zadecydować już na wstępie, jest żywienie swojej pociechy. Najprostszych i najlepszych dla dziecka rozwiązań dostarcza tutaj matka natura.

Przez pierwszych sześć miesięcy zaleca się, by młoda mama karmiła swoją pociechę wyłącznie piersią. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy z powodów zdrowotnych nie jest to możliwe i przechodzi się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Przez te pół roku dzień po dniu uszczuplają się w organizmie dziecka zapasy zgromadzonego w czasie ciąży żelaza i potrzebuje ono przyjmować ten składnik razem z nowo wprowadzanym pożywieniem. Mleko matki jest dosyć ubogie w żelazo i nie pokrywa pełnego zapotrzebowania. Poza tym od szóstego do dziesiątego miesiąca życia zaczynają się wyrzynać pierwsze ząbki, co także jest znakiem, że czas rozszerzyć dietę o nowe produkty.

Wybieram karmienie naturalne!
Karmienie piersią jest jak najbardziej naturalnym i fizjologicznym sposobem żywienia niemowlęcia. Dla dziecka ma wielkie znaczenie i nieporównywalnie z karmieniem sztucznym oddziałuje na jego rozwój fizyczny i psychiczny. Pokarm kobiecy jest łatwiej przyswajalny niż sztuczny, zapewnia dostarczenie wszelkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju psychomotorycznego maleńkiego organizmu, buduje odporność dziecka i stanowi jeden z ważniejszych elementów profilaktyki chorób cywilizacyjnych (alergii, otyłości, miażdżycy czy cukrzycy).
Poza tym w trakcie karmienia nawiązuje się szczególna więź emocjonalna pomiędzy mamą a jej pociechą. Na oboje wpływa uspokajająco i odprężająco, niemowlęciu daje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia zasypianie. Badania dowodzą także, że dzieci karmione piersią osiągają lepsze wyniki testów rozwoju funkcji poznawczych.

Skład mleka kobiecego zmienia się bardzo dynamicznie, co pozwala dostosować poziom i proporcje różnych składników do wymagań wzrastającego niemowlęcia. Dopasowuje się także do pory dnia i apetytu dziecka – gdy jest głodne, długo i mocno ssie, wypływa pokarm tłustszy i bardziej treściwy. Mleko kobiece jest zawsze gotowe do podania, jałowe i posiada właściwą temperaturę. Czas jego trawienia wynosi około 1,5 godziny, natomiast mleka modyfikowanego około 4, co świadczy o lepszej strawności pokarmu od matki. Z mleka kobiecego wyizolowano ponad 200 związków i soli mineralnych, których niepowtarzalna kompozycja usprawnia przyswajanie potrzebnych składników i zabezpiecza układ pokarmowy dziecka przed rozwojem zakażeń i alergii pokarmowych.

Krok po kroku
Sześciomiesięczne niemowlę jest już gotowe rozpocząć swoją przygodę z niemlecznymi pokarmami. Warto się trzymać przy tym kilku sprawdzonych zasad. Po pierwsze, zamiast smoczków i butelek, do karmienia i pojenia lepiej stosować kubeczek i łyżeczkę, ponieważ zapobiega to wadom zgryzu i wymowy. Po drugie, każdy nowy pokarm należy wprowadzać pojedynczo, w maleńkich ilościach i dokładnie obserwować reakcje dziecka. Po trzecie, należy pamiętać, że nasz maluch ma żołądeczek wielkości swojej zaciśniętej piąstki i wcale nie potrzebuje dużo zjeść. Ilość posiłku powinna być dostosowana do jego skromnych możliwości.

Pierwszym niemlecznym posiłkiem niech będzie zupka – przecier jarzynowy z dodatkiem pół łyżeczki kaszki manny lub kleiku zbożowego. Niewiele mam zdaje sobie sprawę, że już w wieku sześciu miesięcy niemowlę może jadać przeciery zrobione z: marchewki, kalarepki

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.