Bobas lubi wybór

Pojawienie się dziecka w rodzinie to ważne wydarzenie. Natomiast troska o nie to pierwszy i podstawowy sprawdzian stosunku człowieka do człowieka. Jedną z wielu ważnych kwestii, o których rodzice powinni zadecydować już na wstępie, jest żywienie swojej pociechy. Najprostszych i najlepszych dla dziecka rozwiązań dostarcza tutaj matka natura.

, ziemniaka, dyni, selera, korzenia pietruszki, pora, jabłka, malin, jagód brusznicy czy, bogatych w witaminę C, dzikiej róży i czarnej porzeczki. Z początku powinny to być dania jednoskładnikowe, a gdy się przekonamy, że nie występują po nich reakcje alergiczne, możemy śmiało tworzyć kompozycje wieloskładnikowe: warzywne, owocowe i warzywno-owocowe. Dla podkreślenia smaku potrawy można dodać na surowo wiórek świeżego masła, kapkę oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego niskoerukowego. Jeśli mamy możliwość skorzystania z większości tych produktów, powinniśmy zadbać, by wzbogacić nimi dietę dziecka, ponieważ dostarczymy mu nie tylko nowych wrażeń smakowych, lecz także dużo szerszego wachlarza składników odżywczych, witamin, soli mineralnych i innych fitozwiązków.

W kolejnym miesiącu rozszerzamy dietę o całą gamę mięs, ryb, produktów zbożowych, pół żółtka jaja oraz nowe warzywa i owoce. Jadłospis robi się naprawdę bardzo bogaty. W miarę możliwości możemy sobie pozwolić na kurczaka, indyka, cielęcinę, jagnięcinę, królika, świeże, chude ryby, kaszkę ryżową, kukurydzianą, jaglaną, gryczaną, orkiszową, pszenną, owsianą, jęczmienną perłową, amarantus, kalafior, cukinię, brokuły, natkę pietruszki, fasolkę szparagową, szparagi, zielony groszek, brukselkę, morele, śliwki, winogrona, brzoskwinie i gruszki. Z owoców przygotowujemy soki przecierowe lub, w połączeniu z warzywami, warzywno-owocowe w ilości nie większej niż 150 g.

Dopiero w dziewiątym miesiącu możemy sięgnąć po warzywa, w uprawie których stosuje się nawozy sztuczne, zawierające znaczne ilości azotanów. Są to buraki, rzepa i szpinak, a także różnego rodzaju gatunki sałat.

Kiedy maluch skończy dziesięć miesięcy zaczyna jeść niemal jak dorosły. Jego dietę rozszerzamy o białe, pszenne pieczywo (można dawać skórkę do gryzienia) i najlepiej domowe biszkopty. W tym czasie wprowadzamy również owoce egzotyczne: banany, mango, świeże ananasy, cytryny, mandarynki i melony. Obiad można podawać dwudaniowy z zupką i odrobiną mięsa z kaszką lub ziemniakiem. Na tym etapie konsystencja pożywienia powinna stymulować żucie pokarmu, by ćwiczyć mięśnie szczęki i wzmacniać aparat mowy.

Z ważniejszych grup produktów pozostał nam jeszcze tylko nabiał. Podajemy go dziecku od jedenastego miesiąca życia w postaci mleka modyfikowanego, twarożku, jogurtów naturalnych ewentualnie miksowanych z owocami oraz kefiru. Poza tym można włączyć całe jaja i produkty zbożowe, takie jak sucharki.

Po roku organizacja żywienia najmłodszego członka rodziny wygląda już zupełnie tak samo jak pozostałych domowników. Pięć regularnych posiłków dziennie serwowanych w odstępach mniej więcej co trzy godziny. Do drugiego dania dołączamy surówkę z dowolnych warzyw i owoców. Do diety wprowadzamy już niemal wszystko, co tylko pozostało – poza mlekiem krowim. Sięgamy po dowolne owoce (od tej pory dozwolone są truskawki, poziomki, arbuzy, grejpfruty, pomarańcze i kiwi), warzywa, orzechy, miód i czekoladę.

Ze względu na swój skład i wysoką alergenność, mleko krowie dołączamy do diety dopiero po ukończeniu przez malucha 2,5–3 lat.

Przez pierwszych sześć miesięcy lub dłużej mleko matki jest wystarczającym napojem dla dziecka i jeśli nie ma nadmiernego pragnienia, nie potrzeba go przepajać. Kiedy jednak zacznie domagać się picia, najlepiej łyżeczką podawać ciepłą wodę butelkowaną, np. z tych przeznaczonych specjalnie dla dzieci. Nie zaszkodzi też parzyć od czasu do czasu ziołowe herbatki z kopru włoskiego czy rumianku.

Bobas Lubi Wybór

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.