Bobas lubi wybór

Pojawienie się dziecka w rodzinie to ważne wydarzenie. Natomiast troska o nie to pierwszy i podstawowy sprawdzian stosunku człowieka do człowieka. Jedną z wielu ważnych kwestii, o których rodzice powinni zadecydować już na wstępie, jest żywienie swojej pociechy. Najprostszych i najlepszych dla dziecka rozwiązań dostarcza tutaj matka natura.

;w, lecz najczęściej mleka (nietolerancja cukru mlecznego – laktozy) oraz białka zbożowego (nietolerancja glutenu). Alergie natomiast objawiają się w postaci wysypek skórnych, sapki lub problemów z oddychaniem.
W 1995 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) stworzyła listę ośmiu najbardziej alergizujących pokarmów na świecie, zwanych „Wielką ósemką”. Zaliczają się do niej: białko mleka, białko jaja kurzego, ryby, mięczaki, orzechy, orzechy arachidowe, soja i pszenica. Jeśli zaobserwujemy u dziecka niepokojące reakcje, np. wodniste kupki lub niewielką pokrzywkę, nie wpadajmy w panikę. To często normalna odpowiedź na nowy pokarm. Ale jeśli te symptomy nasilą się i będą nawracać po każdym spożyciu danego produktu, należy przypuszczać, że działa on alergizująco i trzeba wykluczyć go z diety.

 

Schemat rozszerzania diety niemowlęcia karmionego piersią
0-6 mc. karmienie piersią na żądanie
5-6 mc. karmienie piersią na żądanie + raz dziennie przecier jarzynowy z 1/2 łyżeczki kaszki lub kleiku zbożowego
7-9 mc. karmienie piersią na żądanie + zupa jarzynowa z gotowanym mięsem lub rybą (1–2 razy w tygodniu) bez wywaru, z kleikiem zbożowym i 1/2 żółtka co drugi dzień + kaszka lub kleik zbożowy + sok lub przecier owocowy, nie więcej niż 150 g)
10 mc. karmienie piersią na żądanie + obiad z 2 dań: zupa jarzynowa z kaszką i warzywami z gotowanym mięsem lub rybą (1–2 razy w tygodniu) + 1/2 żółtka do posiłku dziennie + kaszki i kleiki, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty i sucharki + sok lub przecier owocowy
11-12 mc. karmienie piersią na żądanie + obiad z 2 dań j. w. + ewentualnie ziemniak lub ryż, całe jajo (3-4 razy w tygodniu) + produkty zbożowe (kaszki, kleiki) łączone
z produktami mlecznymi (twarożki, jogurty, kefiry)

 

Autor: Karolina Sienkiewicz
Partnerzy:

Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska. All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.